Do kiedy rosną piersi? I czy jak bolą, to iść do lekarza?

Mam pytanie dotyczące rośnięcia piersi - do jakiego wieku rosną? Mam ponad 16 lat i mój rozmiar to 80D. Bardzo piersi bolą i nie wiem, co mam zrobić? Nie wiem, czy powinnam isć do lekarza? Kiedyś bolały tylko przed miesiączką i 2 dni po niej, a teraz czały czas.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wzrost piersi, podobnie jak dojrzewanie, przebiega bardzo zróżnicowanie w zależności od danej osoby. Istotny jest przede wszystkim wiek pierwszej miesiączki. Ból piersi może wynikać z niewłaściwie dobranego stanika - duże piersi wymagają specjalnego doboru rozmiaru, misieczki nie powinny być zbyt sztywne, a ramiączka powinny być szerokie. Ból piersi może także być efektem zaburzeń hormonalnych. Myślę, że najlepiej będzie, jeżeli odwiedzisz lekarza ginekologa, który zbada Cię i w razie konieczności skieruje na badania hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie