Czy moje piersi już nie urosną?

Witam,

mam 16 lat. Mój problem polega na tym, że mam małe piersi, właściwie w ogóle nie rosną i nawet nie mam rozmiaru stanika, oprócz zerówki. Jedną pierś mam większą od drugiej - słyszałam o tym, że to normalne przy dojrzewaniu, ale zdaje mi sie, że moje piersi powinny już być normalne. Większość dziewczyn w moim wieku ma normalne piersi - martwi mnie, że moje nie ulegają zmianie. Boję sie iść z tym do lekarza i nie wiem czym to jest spowodowane, bo wydaje mi się, że już w tym wieku powinnam mieć piersi w miarę duże. Słyszałam też, że piersi rosną do 17. roku życia - boję się, że to się nie zmieni do tego czasu, zmiany w moich piersiach nie widzę już od co najmniej 2- 3 lat.

Proszę o pomoc, udzielenie rady, wskazówki.

Witaj.

Chciałabym Cię uspokoić - wszystko jest w porządku. Każdy dojrzewa indywidualnie, a piersi wcale nie rosną do 17. roku życia, tylko tak naprawdę zmieniają się przez całe życie.

Wzrost piersi jest związany ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w Twoim organizmie. Znaczenie ma też moment, kiedy zaczęłaś miesiączkować. Im później wystąpiła pierwsza miesiączka, tym wolniej mogą rozwijać się piersi w stosunku do rówieśniczek, które zaczęły miesiączkować wcześniej.

Proponuję także porozmawiać z Mamą na ten temat. U córki zazwyczaj dojrzewanie i wzrost piersi może przebiegać podobnie jak u matki, kiedy była nastolatką.

Pozdrawiam serdecznie