Czy urosną mi piersi?

Cześć,

Zaczęły mi dojrzewać gruczoły w wieku 12 lat, były to małe kuleczki, które zadawały ból. Wtedy zaczęłam nosić stanik. Obecnie mam 14 lat i moje piersi w ogóle nie urosły od tamtej pory, mimo że gruczoły się jedynie powiększyły, jak i okolica sutkowa. Miesiączkować zaczęłam jakieś 9 miesięcy temu, a okres jest nieregularny i wypada nie w przybliżonych datach pierwszego. Czy powinnam mimo takiego młodego wieku iść do ginekologa czy dermatologa? A może jest jakaś inna metoda, przez co piersi urosną mi chociaż do miseczki pełnej A lub niecałej B? Ja bym chciała, żeby były tylko widoczne.

Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Aby ocenić czy proces dojrzewania płciowego przebieg a w Twoim przypadku prawidłowo konieczny jest dokładny wywiad a także dokładne zbadanie i wykonanie pomiarów antropometrycznych.

Sytuacja może sugerować zaburzenia hormonalne, jednakże często jest to opóźnienie procesu dojrzewania.

W celu dokładnej diagnostyki proponuję skonsultować problem z endokrynologiem dziecięcym, po wykonaniu wszystkich badań będzie on mógł jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co może być przyczyną i jakie są szanse na wzrost piersi w przyszłości.

Redakcja abcZdrowie.pl