Dodatkowe skurcze u 30-latka

Mam 30 lat i ok. 2-3 tys. komorowych skurczy dodatkowych dziennie od ok. 2 lat - pojawiły się po bardzo stresowej sytuacji. Skurcze mam od ok 7 lat (początkowo pojedyncze). Moja żona od ok. pół roku też zaczyna mieć skurcze dodatkowe. Nie ma ich tak dużo jak ja, ale bywają dni kiedy ma ich ok. 500 - 1000. Na badaniu wyszło, że ma nadkomorowe skurcze dodatkowe. Wiem, że jest to inny rodzaj skurczy niż moje, ale czy mechanizm ich generowania nie jest taki sam? Jaka może być ich wspólna przyczyna?

Lek. Tomasz Budlewski

Nie nie jest taki sam. Proszę koniecznie udać się do lekarza kardiologa. Po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.

Piotr Pilarski

Ciężko określić co może być przyczyną zwiększonej ilości skurczy dodatkowych. Może za to być odpowiedzialne zaburzenia równowagi jonowej, stres lub skłonność rodzinna. Te dwa rodzaje skurczy różnią się pochodzeniem. Pierwsze rozpoczynają się nad komorą a drugie w komorze. Konieczna jest wizyta u kardiologa aby przeprowadzić dodatkowe badania.

Pozdrawiam.