Dokuczliwe objawy w rok po operacji łokcia

Prawie rok temu była operacja łokcia - resekcja bliższego przyczepu mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka prawego wraz z nadkłykciem bocznym kości ramiennej prawej. Obecnie przy nadkłykciu bocznym kości ramiennej nieznacznie podwyższony sygnał oraz nieznaczne pogrubienie ścięgna wspólnego mięśni prostowników przedramienia z niewielkim pasmem znacznie podwyższonego sygnału - nie można wykluczyć niewielkiego/częściowego uszkodzenia w miejscu przyczepu, z towarzyszącym niewielkim obrzękiem otaczających tkanek miękkich do różnicowania ze zmianami po zabiegu - obraz może odpowiadać zmianom o charakterze epicondilitis lateralis z zaostrzeniem. Niewielki wysięk w obrębie kaletki dwugłowo-promieniowej. W odcinku dalszym trzonu kości promieniowej od strony promieniowej niewielki podkorowy obszar obrzęku szpiku, warstwa korowa niezmieniona bez innych zmian.

Zlecono jeszcze badanie przewodnictwa nerwowego i taki jest wynik parametru przewodzenia w nerwach: promieniowym prawym i pośrodkowym prawym w granicach normy. Proszę o interpretację wyników. Jakie są rokowania, co dalej. Proszę o poradę.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie! W przypadkach, kiedy objawy są bardzo dokuczliwe i trwają kilka lat, pomocna będzie fizykoterapia, np. jonoforeza, laser, ultradźwięki, leki przeciwzapalne, unieruchomienie, wypoczynek, badanie fizykalne. Zabiegom tym można się poddać w przychodni rehabilitacyjnej. Z dolegliwościami należy zgłosić się do ortopedy, chirurga lub lekarza rodzinnego. Ostatecznością jest leczenie operacyjne.

Należy pamiętać, iż bagatelizowanie objawów, brak przerwy w nadmiernym wysiłku i brak właściwego leczenia prowadzą do utrwalenia się procesu zapalnego i jego przejścia w stan przewlekły, co może trwale wpływać na późniejszą aktywność fizyczną. Reasumując w zaistniałej sytuacji radziłbym skonsultować się jeszcze z lekarzem, najlepiej w Poradni Rehabilitacyjnej. Takie objawy mogą świadczyć o niepełnym zgojeniu się łokcia, co może wymagać dodatkowego leczenia.

Z opisu badania wynika, że mamy tu do czynienia ze stanem zapalnym, stąd obrzęki i wzmocnienia sygnału. O wszystkim zadecyduje lekarz po bezpośrednim badaniu. Może warto byłoby kontrolnie wykonać USG stawu łokciowego celem oceny jego obecnego stanu po operacji (w tej sprawie decyzję powinien podjąć ortopeda prowadzący). Jeżeli chodzi o wykonanie zaproponowanego badanie to jak najbardziej jest ono wskazane. Elektromiografia, bo tak prawidłowo nazywa się to badanie, to diagnostyka czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych (elektroneurografia) za pomocą urządzenia wzmacniającego potencjały bioelektryczne mięśni i nerwów – elektromiografu. Elektromiografia jest podstawowym badaniem dodatkowym służącym do rozpoznawania chorób obwodowego układu nerwowego oraz mięśni (pozwala ocenić m.in. ich zdolność do pracy).