Dolegliwości wynikające z zaburzeń czynności tarczycy

Mam 39 lat, nazywam się Nina, mieszkam w Bogatyni. Pytanie moje jest takie: mam chorą tarczycę 23 lata, jak mogłam to leczyłam i jak było stać mnie finansowo. Od 2 lat mam problemy z tym. Teraz od 3 dni mam drętwieją i mam mrowienie rąk i nóg - same palce. Mam duszności w klatce, jakby ktoś mi usiadł na klatkę piersiową, szum w uchu - mocno w prawym, ciężko oddycham, szybko denerwuję się i na szyi z prawej strony ściska mi tę żyłę, tętnicę raz mocno i słabo. Ciśnienie mam 148/106/80 puls, rano było 90/50/60, bo zbijałam czosnkiem i magnez teraz i co 4 godziny mam 140/98/98 lub 146/106/78. Tak mam od 3 dni. Ostatni wynik: „miąższ gruczołu niejednorodnie hypoechogenny, sygnał pdi bardzo wysoki, r. thyreoiditis. Explorationem”. Tak było napisane na końcu USG. Co mam robić? Każdy lekarz w moim rejonie i zgorzeleckim inaczej mówi i leczy. Sama nie wiem do kogo zgłosić się i gdzie pojechać do jakiego lekarza, żeby zrobić z tym porządek, położyć się do szpitala, zrobić operację. Panie doktorze mam dosyć diagnoz tych lekarzy, co każą robić USG, wyniki, leki i do domu. Proszę pana bardzo doktorze o pomoc, nawet gdy pójdę dziś na pogotowie to niewiele pomogą, bo np. byłam na pogotowiu, zbadali ciśnienie i zrobili EKG, jest w normie. Dostałam coś do wypicia, taki kielonek mały, przyjechałam taksówką do domu, nic nie bolało mnie, czułam ulgę i padłam na łóżko, usnęłam, nic nie słyszałam do rana. A mam 3 dzieci - 14 lat, 7 lat i 5 lat, które zostały w domu i chcę żyć i wychować te moje szkraby. Ja już kończę, bo muszę, źle się czuję i przepraszam za błędy. Pozdrawiam Nina

Witam! Tarczyca jest gruczołem endokrynnym (produkującym hormony i wydzielającym je do krwi), który posiada w warunkach fizjologii każdy człowiek. Czasami na skutek różnych chorób dochodzi do zaburzeń czynności tarczycy (niedoczynności lub nadczynności), co prowadzi do zaburzeń wielu układów organizmu. W Pani sytuacji ewidentnie problem polega na zapaleniu gruczołu tarczowego być może jest to choroba Hashimoto, gdyż jest to najczęstszy rodzaj zapalenia tarczycy, z towarzyszącą nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy (najczęściej). Opisywane objawy dość mocno sugerują nadczynność tarczycy, która może występować w przebiegu choroby Hashimoto. Niestety Pani opis jest dość chaotyczny i pozbawiony wielu cennych szczegółów takich jak dotychczasowy przebieg choroby, badania hormonalne oraz ogólne. Pomoc doraźna w Pani przypadku niewiele pomoże. Natomiast konieczne jest pozostanie pod opieką endokrynologa. Zapalenia tarczycy nie są wskazaniem do leczenia operacyjnego, natomiast konieczne jest wyrównywanie zaburzeń czynności tarczycy lekami oraz regularna kontrola u endokrynologa. Po normalizacji funkcji tarczycy odczuwane dolegliwości powinny ustąpić, ciśnienie również powinno powrócić do wartości prawidłowych. Stosowane przez Panią metody obniżania ciśnienia nie są wskazane przy wysokich wartościach ciśnienia, gdzie powinny być stosowane odpowiednie leki. Proponuję zgłosić się do endokrynologa. Jeśli jest to problemem to konieczne jest pozostanie pod opieką lekarza rodzinnego. Pozdrawiam serdecznie!