Duszności i ostre bóle - co mi może dolegać?

Mam 18 lat. Od zawsze mam problemy z wysiłkiem. Nawet po przejściu niedużej drogi oraz pod "górkę" mam silne duszności, poty i jestem cały "czerwony". Mam od szkoły podstawowej cały czas zwolnienia lekarskie z w-fu z tego powodu (czyli ponad 11 lat). Żaden z lekarzy nie umie stwierdzić co mi jest. Miałem robione ekg, usg jamy brzusznej, testy alergologiczne (6 alergii), echo serca. Lekarka w szpitalu z medycyny pracy po zrobieniu usg powiedziała mi, że mam wadę serca i kazała skonsultować się z kardiologiem. Kardiolog po zrobieniu echa serca nic nie stwierdził. Okazało się tylko, że mam kamice nerkową oraz dużą niedowagę (ponad 10 kg), ale niedowagę miałem od bardzo wczesnego dzieciństwa, niezależnie od tego ile jadłem. Minęły 2 lata od w/w badań i zacząłem mieć bóle w okolicach podżebrza, mostka oraz serca. Bóle były dość częste (prawie codziennie, w najlepszym wypadku do kilku dni spokoju było). A obecnie, od ponad 3 tygodni, mam silne duszności oraz bóle w podżebrzu, mostku i nieco rzadziej przyśpieszone bicie i kłucie serca. Przez około 2 tygodnie miałem duszności tylko w nocy ( podczas siedzenia oraz podczas leżenia). Obecnie mam duszności wszędzie, o każdej porze (rano, dzień, noc) oraz niezależnie czy stoję, czy siedzę, czy leże, do tego jest również silny ból gardła oraz ból w podżebrzu, mostku oraz przyśpieszone bicie i kłucie serca. Zazwyczaj występuje duszność, ból gardła i jeden z w/w wymienionych bólów. Zawsze jak próbuje złapać oddech to jest jeszcze gorzej. Pozdrawiam, Dawid

MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Duszność to subiektywne wrażenie braku powietrza, trudności w oddychaniu lub zadyszki. Duszność można podzielić na wysiłkową, czyli pojawiająca się w wyniku aktywności fizycznej, oraz spoczynkową - występująca bez wysiłku fizycznego. Inny podział to duszność ostra - gdy pojawia się nagle, oraz przewlekła - gdy narasta powoli, początkowo ma charakter wysiłkowy a następnie spoczynkowy.
Rozumiem, że w Pana przypadku duszność ma obecnie charakter spoczynkowy i przewlekły. Przyczyn powstawania takich dolegliwości może być wiele - poprzez choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego, alergię po zaburzenia o podłożu emocjonalnym.
Konieczna jest ponowna wizyta u lekarza - po zbadaniu, zebraniu wywiadu i przeglądnięciu dokumentacji lekarz określi w jakim kierunku powinny być wykonane badania i zaleci leczenie.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problemy z przełykaniem, duszności - co mi dolega?

Witam. Od 3 tygodni mam duży problem, mianowicie często w ciągu dnia zdarza mi się nadmierne wydzielanie śliny. Cały czas ją odpluwam, bo nie nadążyłbym ją połykać. Mam też problemy z jedzeniem i piciem. Gdy coś jem, to wydaje mi się, że coś mi przeszkadza w gardle. Kilka razy wydawało mi się, że się uduszę tym jedzeniem. Pewnego dnia doszło do tego, że nawet napojem się krztusiłem. Przyjechało pogotowie, dostałem zastrzyk i na drugi dzień było normalnie. Do tego wszystkiego mam jeszcze duszności i uczucie braku powietrza co jakiś czas. Czuję jakby coś mi w gardle siedziało. Zaznaczam, że jestem osobą palącą. Mam 22 lata. Czego to mogą być objawy?
22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Należałoby zgłosić się do lekarza podstawowej opieki, żeby wykluczyć ewentualne przyczyny organiczne - czyli choroby, które będą uchwytne w badaniu fizykalnym lub badaniach laboratoryjnych.
Warto się zastanowić, w jakiej sytuacji pojawiły się pierwsze objawy, czy nasilają się/ustępują w konkretnych okolicznościach i czy są uchwytne jakieś dodatkowe objawy.

Wśród przyczyn, które mogą wywoływać takie objawy mogą znaleźć się:
- przyczyny infekcyjne - np. zapalenie krtani, nagłośni - dla których typowo występuje kaszel, gorączka, także zwiększone wydzielanie śliny oraz duszność; w Pana przypadku przeciwko temu rozpoznaniu świadczy czas trwania objawów;

- problemy z tarczycą; powiększenie tarczycy może powodować problemy z oddychaniem, utrudniać połykanie, a w konsekwencji nadmierne gromadzenie śliny; problemy z tarczycą częściej występują u kobiet;

Należy wykonać badania, które wykluczą organiczne przyczyny dolegliwości, na które się Pan uskarża. Jeżeli w badaniach nie zostaną stwierdzone żadne nieprawidłowości, będzie można pomyśleć o nerwicowym charakterze dolegliwości. Wśród objawów, które Pan opisuje charakterystyczne dla zaburzeń nerwicowych jest uczucie ciała obcego w okolicy przełyku/tchawicy. Zaburzenia te występują w wyniku nadmiaru stresu.

Aby dokonać rozpoznania, należy przeprowadzić osobiste badanie pacjenta oraz wyniki badań dodatkowych. Proszę więc postarać się skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym i rozpocząć diagnostykę różnicową.

Jeżeli nie będzie żadnej nieprawidłowości w badaniach można udać się na konsultację do psychologa/psychiatry.

Pozdrawiam! 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

kołatanie serca, duszności - czy ktoś wie co mi dolega?

Witam, mam 24 lata i od pewnego czasu, może ok. 4-6 miesięcy, dolega mi częste kołatanie serca - bylem na ekg i lekarz powiedział, że wszystko w porządku. Ostatnio dokucza mi to praktycznie codziennie, do tego doszły duszności i czasem ból lewej łopatki. Dzięki i pozdrawiam.
24 LAT ponad rok temu

Witam.

Silny stres bądź lęk, leżące u źródła większości zaburzeń nerwicowych,  często objawiają się  uczuciem duszności, kołatania serca czy bezsenności. Jeżeli lekarz stwierdził, iż wszelkie wyniki badań są prawidłowe, przyczyny Pana dolegliwości są najprawdopodobniej natury psychicznej. Proszę umówić się na konsultację z psychologiem.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty