Dwuzałamkowe spektrum z cechami turbulencji o zachowanych wartościach

Witam. Otrzymałam wyniki USG Doppler'a tętnic kończyn dolnych. Część wyniku zinterpretowałam i rozumiem, jednak niżej wymienionych części nie potrafiłam rozgryźć, a mianowicie: - czym jest spektrum trójzałamkowe/dwuzałamkowe z cechami turbulencji o zachowanych wartościach/podwyższenie/obniżenie PSV, czym jest owo PSV? - co oznacza zwężenie poniżej 19% tętnic, po prostu zmniejszają się tętnice? - czym jest odcinek proksymalnym i co oznacza zwężenie 50% w nim? Z góry dziękuję, Zofia.

Witam serdecznie,

Odcinek proksymalny oznacza odcinek bliższy. Zwężenie to inaczej zmniejszenie światła tętnicy, a co za tym idzie utrudniony przepływ krwi. W Pani przypadku zwężenie to wynosi 19%. W odwrotnym kierunku można wytłumaczyć to, że ma Pani drożną tętnicę w 81%.
PSV to z kolei skrót oznaczający w USG Doppler szczytową prędkość skurczową. Interpretacja wyniku należy do lekarza klinicysty.
Wskazana jest konsultacja z lekarzem zlecającym badanie lub chirurgirm naczyniowym celem konsultacji oraz ustalenia dalszego postepowania.

Pozdrawiam.