Dzień wcześniej przyjęta antykoncepcja - czy zajdę w ciążę?

Od końca marca 2011 roku regularnie zażywam doustną antykoncepcję hormonalną N***. Ostatnio byłam na wyjeździe i przez to pomyliły mi się dni jej przyjęcia, czyli zamiast przyjęcia tabletki 8 dnia po 7-dniowej przerwie, zażyłam ją 7 dnia (momentami się nawet zastanawiam czy nie 6.). Jeśli po wielomiesięcznym zażywaniu antykoncepcji popełni się taką pomyłkę, skuteczność tabletek jest obniżona? Niepokoję się, ponieważ po 4 tabletce kochałam się z chłopakiem, a skapnęłam się o pomyłce dopiero dzień później. Również interesuje mnie to, czy jak się zapomni tabletki i się w tym dniu współżyje, czy jest to konkretnie powiedziane, że się zajdzie w ciążę. Bardzo proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Skrócenie przerwy nie wywołuje żadnych istotnych zmian w Pani organizmie i nie powoduje obniżenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej. O ile przerwę można dowolnie i „bezkarnie” skracać, tak niewskazane jest wydłużanie. Dla przykładu mogę powiedzieć, że gdyby Pani zażyła tabletkę o dzień później niż wynikałoby to z Pani schematu przyjmowania tabletek, to wszystkie stosunki mające miejsce w czasie przerwy należałoby uznać za niezabezpieczone i niezbędne byłoby stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni.

W Pani przypadku nie ma potrzeby wdrażania żadnego postępowania awaryjnego. W przyszłym miesiącu proszę jednak zwrócić uwagę na fakt, że Pani cykl ulegnie przesunięciu o jeden dzień. Od tej pory zmieni się zatem dzień rozpoczynania kolejnego blistra.

Na koniec, jeśli chodzi o pominięcie tabletki, to zawsze należy podnieść ryzyko ciąży. Podkreślam jednak, że mówimy jedynie o pewnym ryzyku (trudnym do wyliczenia ze względu na konieczność wystąpienia wielu czynników sprzyjających), a nie o warunku bezwzględnym. Oczywiście warto jednak zawsze mieć tabletki przy sobie i nie dopuszczać do tego typu opóźnień.

Pozdrawiam