Dziwna wysypka po ciąży - co to takiego?

W ciąży wykryto u mnie cholestazę ciążową. Objawiała się swędzeniem skóry w nocy po drapaniu wychodziła wysypka podobna do śladu ukąszenia komara. Miejsce występowania wysypki to stopy, wierzchnia ich strona, kolana od strony zgięcia, wewnętrzna strona ud oraz łokcie. Wysypka pojawia się dosłownie po godzinie 18, czasami później. Powiedziano mi, że wysypka po ciąży ustanie. Nie ustała, ale jak tylko wróciłam do domu znowu zaczęłam się drapać w ten sam sposób. Poszłam do lekarza rodzinnego, który zrobił mi próby wątrobowe, morfologie i wszystko wyszło dobrze... Dostałam skierowanie do alergologa, ale zanim się tam dostane to zadrapię się na śmierć! Co robić? Wapno nie pomaga, kremy nawilżające, oliwki nic! Coraz więcej mam ran... Co to może być? Jak szybko to złagodzić? Zaczęłam prać i myć się w płynach dla dzieci. Nic nie pomaga. Ratunku

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Podczas cholestazy rzeczywiście może dojść do wystąpienia świądu. Po unormowaniu się wskaźników wątrobowych problem powinien ustąpić. Jeżeli tak się nie stało jest możliwe, że charakter objawów jest alergiczny i wymaga dalszej diagnostyki - proszę zwrócić uwagę w jakich okolicznościach dolegliwości się nasilają, może jakiś produkt spożywczy lub stosowany preparat nasilają dolegliwości? Jeżeli świąd nasila się w godzinach wieczornych wskazane jest także wykluczenie choroby pasożytniczej.
Proszę spróbować ustalić wizytę u dermatologa, może termin będzie szybszy.

Świąd można łagodzić przy użyciu środków farmakologicznych, jednak w okresie karmienia produkty te nie są zalecane.

Zmian mimo wszystko proszę nie drażnić i nie drapać, gdyż może to być przyczyną nadkażenia bakteryjnego.

Pozdrawiam