Endometrium heterogenne - co oznacza to pojęcie i jak długo trwa krwawienie po łyżeczkowaniu jamy macicy?

Jestem kobietą, mam 48 lat. Od 8 lat nie miesiączkuję. W 2010 roku miałam łyżeczkowanie z powodu krwawienia. Badanie histopatologiczne dobre. Po 10-ciu miesiącach znów krwawienie. 25.01.2011 r. znów czyszczenie, usg wykazało endometrium heterogenne 9 mm. Po raz kolejny zrobiłam badanie histopatologiczne – wynik za 3 tyg. Mam pytanie – jak długo po łyżeczkowaniu można plamić? Co znaczy heterogenne endometrium? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Czas krwawienia po łyżeczkowaniu jamy macicy zależy od indywidualnych uwarunkowań, jedne kobiety mają dość mocne krwawienia przez kilka dni, inne doświadczają plamień przez nawet dwa tygodnie. Jeśli krwawienie przedłuża się, to jego przyczyną może być nie tyle przeprowadzony zabieg, co schorzenie, które było wskazaniem do jego przeprowadzenia, a które zdiagnozować ma patolog pod mikroskopem w badaniu histopatologicznym.

Heterogenność to inaczej niejednorodność. Endometrium (błona śluzowa macicy) może być heterogenne np. ze względu na obecność w jamie macicy krwi lub skrzepów, co jest zrozumiałe, jeśli cierpi Pani z powodu krwawień z dróg rodnych.

Pozdrawiam serdecznie!