Enterococcus faecalis jako badanie czystości pochwy

Witam. W badaniu na czystosc pochwy wyszło, że mam bakterię enterococcus faecalis. Próbowałam ją wyleczyć już dwoma antybiotykami (Augmentin, Biseptol) ale efektów brak. Objawy, które obserwuję to żółte zabarwienie wydzieliny. Bez zapachu i swędzenia. Mam dwa pytania: czy to prawda, ze ta bakteria jest bardzo trudna do wyleczenia i powinnam przede wszystkim zwiększyć poziom bakterii kwasu mlekowego (nie mam ich wcale) oraz czy w przypadku zajścia w ciąże bakteria może być szkodliwa dla płodu?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
zakażenie powinno zostać wyleczone przed planowaną ciążą, ponieważ w razie ew. nasilenia objawów w ciąży nie będzie Pani mogła przyjmować wielu leków. Dla płodu aktywne zakażenie również nie jest bezpiecznie, może doprowadzić do zakażenia lub wywołać poród przedwczesny.
Leczenie zakażenia E.faecalis może trwać kilka miesięcy, musi się Pani jednak stosować do zaleceń ginekologa. Powinno zostać zastosowane leczenie w oparciu o posiew.