Gronkowiec po resekcji wątroby a cesarskie cięcie

Witam, mam pytanie dotyczące gronkowca. Sprawa wygląda tak, że przeszłam resekcję wątroby i w bliźnie powstał gronkowiec Staphylococcus aureus ++ / MSSA - szczep metycylinowrażliwy. Obecnie jestem w ciąży, rana cały czas się sączy lekko, ale jednak, a mam wskazanie do cięcia cesarskiego. Co powinnam zrobić, aby nie zarazić dziecka i żeby ten gronkowiec nie był przeszkodą w cięciu? Dziękuję za odpowiedź.

Nie powinno być problemu z wykonaniem cięcia cesarskiego nawet w przypadku zakażonej rany po operacji wątroby (rana umiejscowiona jest w innej części powłok brzusznych niż rana jaka powstanie w czasie cięcia cesarskiego). Dziecko nie powinno ulec zakażeniu, ponieważ rana cięcia cesarskiego oddalona będzie w znacznym stopniu od rany zakażonej. Oczywiście warto by było podjąć próbę leczenia zakażenia antybiotykiem zgodnym z antybiogramem (myślę, że antybiogram został wykonany). Oczywiście w ciąży dozwolone są do stosowania tylko antybiotyki z grupy penicylin i cefalosporyn. Jednak o takim typie leczenia musi tak na prawdę zadecydować ginekolog (rozważyć kwestię małej szkodliwości samego zakażenia, a powikłań stosowania antybiotyków ogólnie w ciąży).