Zapytaj lekarza

1 , 0 3 4 , 1 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Gruczolak - czy powinnam wybrać się na biopsję bądź jakieś inne badania?

Witam!

Około 2 tygodni temu byłam na USG piersi - lekarz stwierdził u mnie gruczolaka lewej piersi znajdującego się w górnej części piersi, jednak od niedawna wyczuwam u siebie w tej samej piersi kolejny guzek, jest on jednak na dole, mniej więcej 2 cm od sutka. Jest on wyczuwalny i czasami pobolewa, nawet gdy go nie ruszam - czy to może być drugi gruczolak, czy coś innego? Lekarz po wykryciu tego pierwszego gruczolaka powiedział, że biopsja nie jest potrzebna - zalecił branie tabletek M*** przez 3 miesiące i jeśli guzek nie zniknie - mam pojawić się u niego na badaniu.

Martwi mnie jednak ten guzek na dole, ponieważ słyszałam, że gruczolaki nie bolą, a tamten boli gdy jestem mniej więcej tydzień przed miesiaczką. Czy to normalne? Czy powinnam wybrać się na biopsję bądź jakieś inne badania?

KOBIETA ponad rok temu

Nowe osiągnięcia w leczeniu nowotworów żołądka

Witam serdecznie.

Gruczolaki to łagodne zmiany w piersiach, spowodowane zwykle zaburzeniami równowagi hormonalnej w organizmie. Trudno mi ustosunkować się do drugiego guzka - napisała Pani, że wyczuwa go od jakiegoś czasu, ale zaledwie 2 tygodnie temu było USG piersi i lekarz wykryłby jedynie jeden guzek w innym rejonie piersi? Być może zatem to co Pani wyczuwa to zaledwie zagęszczenie prawidłowej tkanki piersi.

Przed miesiączką w organizmie fizjologicznie dochodzi do zatrzymania wody, także w tkance piersi, co może powodować dolegliwości bólowe.

Postępowanie w przypadku wykrytego guzka w dużej mierze zależy od indywidualnej oceny pacjentki, tzn. konieczna jest znajomość wieku, ewentualnego obciążenia czynnikami ryzyka raka piersi

Niestety ja powyższych danych nie znam, a więc trudno mi coś doradzić w Pani przypadku. Proszę zdać się na lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy