Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 6 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Gruczolakorak pierwotny płuc

Proszę o interpretację. Pobrano do badania węzły przytchawiczne prawe. Taką otrzymałem diagnozę - Metastates carcinomatosae non mickrocellulares non planoepitheliales. Barwione mucykarminem ujemne. W badaniu IHC komórki nowotworowe p63 [-], TTF [+].

MĘŻCZYZNA, 55 LAT ponad rok temu

Badania w profilaktyce raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza staje się coraz częściej wyleczalny. Aby zdiagnozować ten nowotwór i zadziałać w odpowiednim momencie warto zrobić badania molekularne ? które być może w przyszłości będą mogły również określić grupę ryzyka zachorowań na nowotwór.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Dzień dobry, wynik badania histopatologicznego jest następujący: ogniska przerzutowe raka - niedrobnokomórkowego, niepłaskonabłonkowego. Kolejne podpunkty dotyczą doprecyzowania rozpoznania i różnicowania w badaniu immunohistochemicznym. Barwienie mucykarminem ujemne - brak śluzu w komórkach rakowych. Komórki nowotworowe p63 (-) i komórki nowotworowe TTF (+) obecne. Komórki TTF są charakterystyczne dla gruczolakoraka pierwotnego płuc, najczęstszego nowotworu płuc na świecie. Wyniki hist-pat mają za zadanie określić typ histologiczny nowotworu, zależenie od którego ustala się leczenie choroby nowotworowej. Wstępny podział dotyczy raka drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego. Rak niedrobnokomórkowy w pierwszej kolejności leczony jest operacyjnie, zakładając że stan kliniczny nie jest zbyt zaawansowany i na to pozwala. Raka drobnokomórkowego natomiast leczy się w pierwszej kolejności chemioterapią. Wiążącym wynikiem badania typu nowotworu jest pobranie biopsji z ogniska pierwotnego nowotworu, lub jeśli jest ona niemożliwa do wykonania - ocena histopatologiczna materiału po usunięciu tegoż ogniska (operacyjnie i doszczętnie). Z wynikiem biopsji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza który ją zlecił, celem dalszej diagnostyki i wdrożenia leczenia. Pozdrawiam

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy