Grudki perliste na koronie prącia

Witam serdecznie! Mam pytanie, czy na podstawie samego oglądu grudek na żołędziu można wykluczyć lub potwierdzić obecność zakażenia wirusem HPV i czy taki grudki perliste to coś normalnego. Wyczytałem w Internecie, że takie objawy może mieć wirus HPV, ale nie musi być to świadectwo jego obecności w organizmie. Jednak obawiam się tego, że mogę swoją partnerkę zarazić. Wcześniej się nie interesowałem tym, że mam pewne nietypowe perliste grudki na koronie żołędzia. Grudki perliste u mnie występują tylko koronie żołędzia, otaczają ją w miarę równomiernie w jednym rzędzie, po jednej stronie jest ich trochę więcej. Mają kolor cielisto-perłowy, przy erekcji zwiększają swoje rozmiary i stają się jaśniejsze. Nie bolą ani nic z nich się nie sączy. Proszę o poradę. Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie! Najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z grudkami perlistymi prącia. Są one fizjologicznymi zmianami w obrębie korony żołędzi, które czasami przechodzą na rowek zażołędny. Częstość występowania grudek perlistych szacuje się na 7 - 10 % u nieobrzezanych mężczyzn. W obrazie klinicznym dominują małe perlisto-białe grudki, które układają się okrężnie wokół korony żołędzi. Grudki perliste są fizjologicznymi - prawidłowymi tworami nabłonka pokrywającego żołędzia. Przez wielu urologów zmiany o charakterze grudek perlistych traktowane są jako patologiczne i wymagające leczenia co nie ma jednak większego uzasadnienia. Grudki perliste nie są także wynikiem stanu zapalnego, infekcji wirusowej i nie wymagają leczenia. W razie dyskomfortu estetycznego można je usunąć przy pomocy lasera CO2 lub klasycznej operacji plastycznej. Najistotniejszym elementem w diagnostyce grudek perlistych jest ich odróżnienie od kłykcin kończystych, będących patologicznymi zmianami wywołanymi przez wirus HPV. Kłykciny kończyste wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV typu 6 i 11. Do zakażenia dochodzi drogą płciową. Na zarażenie wirusem i pojawienie się kłykcin narażone są w równym stopniu kobiety i mężczyźni. Początkowo pojawiają się małe, różowe i bolesne narośla. Wykwity rozwijają się, zlewają i przybierają postać niebolesnych kalafiarowatych tworów o białawym zabarwieniu. Z pewnością grudki, które Pan opisuje to wspomniane na początku fizjologiczne zmiany naskórka.