Grzybica jamy ustnej a antykoncepcja hormonalna

Jestem kobieta w wieku 18 lat. Od 5 dni zaczęłam stosować moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. W ostatnich dniach przed miesiączką ledwo co wyleczyłam się z grzybicy pochwy. Biorę osłonowe tabletki a******. Chyba nie pomogło, ponieważ czuje dziwny smak w ustach i mam biały nalot na języku. Co powinnam zrobić? Czy to ma związek z tabletkami anty? Powinnam z nich zrezygnować ?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Doustna antykoncepcja hormonalna może predysponować do wystąpienia grzybicy układu rodnego. Preparaty nie powodują raczej grzybicy innych narządów. Ze względu na niedawno przebytą infekcję istnieje prawdopodobieństwo, że poprzednie leczenie nie zostało dokończone.
Zalecałabym wizytę u lekarza rodzinnego, który oceni stan jamy ustnej i zleci odpowiednie leczenie.
Nie widzę podstaw do odstawiania tabletek antykoncepcyjnych.
Pozdrawiam.