Grzybica pochwy a stosowanie flukonazolu

Witam, Ginekolog przypisal mi krem Synalar, bo warga sromowa byla opuchnieta z ropa. Pobrano mi posiew z pochwy. Krem Synalar, ktory zawiera sterydy nalozylam wieczorem. Obudzialam sie z pieczeniem w pochwie. Posiew z pochwy wykazal infekcje grzybiczna. Ginekolog wypisal mi tabletki Fluconazole 50 mg. Tabletki biore juz 5-ty dzien a nie ma poprawy, co raz bardziej mnie piecze. Czy pieczenie moze byc wywolane kremem sterydowym? Czy objawy przejda samoistnie? Bardzo prosze o porade. Karolina

Aleksander Ropielewski

Nie można wykluczyć, że świąd jest reakcją niepożądaną na stosowanie miejscowo sterydu. Nie mam możliwości badania, aby ocenić dokładnie czym powodowane są Pani dolegliwości. Sugeruję kontynuować terapię flukonazolem oraz stosować preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego, aby utrzymać prawidłowe pH pochwy. Jeżeli objawy się będą utrzymywały proszę skontaktować się z ginekologiem.