Guzek tarczycy u 30-latka

Witam, mam 30 lat. Podczas wizyty u kardiologa wykryto u mnie guzek na tarczycy (w ramach badania USG). Diagnoza: Guzek o śr. 25 mm na płacie prawym o obniżonym echu. Lekarz powiedział żeby skonsultować to z endokrynologiem, jednak termin wizyty - najbliższy (19 marca) jest strasznie odległy, a ja się strasznie stresuję, czy to nie jest jakiś guzek o charakterze złośliwym- nowotworowym. Bardzo proszę mi powiedzieć jaka jest możliwość, że to złośliwe? Jakie są przyczyny powstawania takich guzków.

Dzień dobry,

Guzek, który Pan opisuje ze względu na jego wymiary jak i echogeniczność (jest hipoechogeniczny) wymaga wykonania biopsji. Około 4% wszystkich guzków mogą stanowić zmiany złośliwe. Guzek hipoechogeniczny jest nieco bardziej podejrzany, co nie znaczy, że musi być to zmiana złośliwa (w większości przypadków nie jest). Na spokojnie proszę wykonać biopsję zmiany i z wynikiem udać się do endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz