Badanie obrazowe tarczycy a obecność guzka

Tarczyca niepowiekszona o wym LPT 19x119x43mm PPT 22x22x45mm cieśń 3mm W lewym płacie tarczycy kilka guzków o obniżonej echogeniczności śr do 3mm z unaczynieniem centralnym. W prawym płacie tarczycy guzek hipoechogeniczny śr 5mm z unaczynieniem centralnym (bac) Okoliczne węzły chłonne odczynowe, małoliczne o wym do 15x4mm.Czy jest cos niepokojacego w tych wynikach ? czy musze niezwlocznie udac sie do lekarza ?

Dzień dobry,

Powinien Pan wykonać biopsję guzka zlokalizowanego w prawym płacie tarczycy, gdyż ta zmiana może budzić największe podejrzenia. Według obowiązujących zaleceń właśnie ta zmiana kwalifikuje się do biopsji celem wykluczenia zmiany nowotworowej. Na szczęście "guzek" nie jest duży i nie musi być na 100% nowotworem, ale ma pewne cechy, które nakazują wykonanie biopsji. Warto również monitorować zmiany w tarczycy wykonując kontrolne usg co 6-12 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz