Guzek w lewym płacie tarczycy hipoechopogeniczny, położony przycieśniowo

WItam, wykryto u mnie 4 lata temu guzek w lewym płacie tarczycy hipoechopogeniczny 6,2x3,6 mm położony przycieśniowo. Wg aktualnego USG jest gładkokonturowaty o rozm. 8,1x4,2 mm o jednorodnej echostrukturze wew. BACC - w rozmazie z aspiratu treści krwistej wskazuje obecność nieprawidłowych tyreocytów, które przemawiają za zmianą z cechami atypii o nieokreślonym charakterze (kat. III wg BSRTC). Hormony TSH 2.720[0.4 - 4], FT4 1.26[0.89-1.76], FT3 3.2[1.8-4.2]. Bardzo proszę o pomoc.

Dobry wieczór,

Ryzyko raka w takiej zmianie nie jest bardzo duże, aczkolwiek wskazania do leczenia operacyjnego ustala się indywidualnie z Pacjentem. Proszę udać się do endokrynologa, który pomoże Pani podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania. W mojej opinii najbezpieczniej dla Pani byłoby zmianę usunąć. Jeśli chodzi o czynność hormonalną tarczycy, to jest ona prawidłowa.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz