Guzek w obrębie tarczycy u 27-letniej kobiety

Witam serdecznie . Wykryto u mnie guza na lewym płaćie tarczycy ma wielkość 7 mm . Czy taki guzek jest groźny ? Czy po mimo brania lekarstw jest możliwość powiększenia ? I skąd ten guz ? Dodam ze w rodzinie nikt nie choruje na tarczyce , nigdy nie byłam w ciąży i nigdy nie brałam tabletek anty . Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę udać się do endokrynologa z powyższym badaniem, dzięki ocenie USG i badań laboratoryjnych określi dalsze postępowanie. Guzki tarczycy u kobiet występują często i zwykle są niegroźne. Proszę się nie niepokoić.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

nie jestem Pani w stanie odpowiedzieć na pytanie czy jest on groźny jedynie z wiedzą o jego rozmiarze. W badaniu fizykalnym oraz USG ocenia się cechy które wiążą sią z większym ryzykiem złośliwości. Na podstawie tej oceny kieruje się na biopsję lub do obserwacji. Guzek może się powiększać dlatego należy go obserwować. Guzki taki powstają w wyniku mutacji receptora THS lub genu kodującemu współpracujące z nim białko. Bardziej konkretne odpowiedzi może Pani udzielić lekarz kierujący na badanie.

Pozdrawiam.