Guzek w okolicy sutka - co robić?

Witam. Mam 16 lat, od jakiegoś czasu (dokładnie nie potrafię określić) wyczułam w lewej piersi niedaleko sutka małego guza, który przy dotyku jest ruchliwy, boli i jest raczej niewielki. Gdy dotykam pierś, troszkę boli (prawa też). W mojej rodzinie babcia zmarła na raka macicy. Proszę o pomoc, bo martwię się.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

W Pani przypadku najprawdopodobniej nie ma powodu do niepokoju. Nowotwór piersi w tym wieku praktycznie nie występuje. Zmiana jest najprawdopodobniej związana z zaburzeniami hormonalnymi, które często mają miejsce w wieku dojrzewania. Szczera rozmowa z rodzicami na temat Pani problemów zdrowotnych powinna rozwiać wszelkie powody do obaw.