Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Guzki i brodawki na tyle języka

Dzień dobry. Proszę bardzo o pomoc. Moje pytanie brzmi czy guzki, brodawki z tyłu języka są normalne ?? Czy nie są spowodowane jakąś chorobą np : HPV, czy są to zmiany nowotworowe a może kiła? Wszystko się pojawiło po stosunku płciowym z nieznajomą dziewczyną stosunek tylko pochwowy. Po 2 tygodniach zaczął pojawiać się nalot na języku a później z tyłu języka guzki i robią się coraz większe. Testy na hiv minus test na Wr hbv hcv ujemne. Co to może być w ogóle ?? Link do zdjęcia http://fotowrzut.pl/LNL5IJQK7P O czym mogą świadczyć moje objawy? Nie robiła tego ustami. Robiliśmy to tylko raz. Martwię się, że to coś poważnego. Proszę o pomoc
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Jak wygląda koblacja?

Koblacja jest bezbolesny zabieg, którego celem jest pozbycie się problemu chrapania. Jak on wygląda? Na ten temat wypowiada się dr Michał Michalik. laryngolog.

Nie mogę dotrzeć do zdjęcia, lepszy będzie jpg. Prawdopodobnie chodzi o brodawki okolone na nasadzie języka, które mogą być powiększone z innego powodu.

Laryngolog i chirurg plastyczny. Wojewódzki konsultant do spraw laryngologii.
0

Prawdopodobnie chodzi o brodawki języka które są elementem anatomicznym języka. Warto udać się na kontrolę do stomatologa.

Stomatolog i członek prestiżowych organizacji stomatologicznych.
0
Przemysław Zarzeczny
72 poziom zaufania

Szanowny Panie!
Niestety nie jest możliwe odtworzenie zdjęcia. Być może w Pana przypadku chodzi o brodawki okolone - anatomiczną część języka. Proszę dla pewności udać się na konsultację do lekarza POZ lub stomatologa.
Na grzbietowej części trzonu znajdują się brodawki, które pełnią dwie podstawowe funkcje – mechaniczną i zmysłową (czyli czucie smaku). Największe brodawki – brodawki okolone – mają w zasadzie jedną funkcję, czyli odczuwania smaku. Są to pierwsze z brodawek posiadających kubki smakowe. Co ciekawe, otacza je rowek błony śluzowej, w dnie którego uchodzą małe surowicze gruczoły ślinowe Ebnera (więcej na ten temat w artykule pt. Ślina). Produkowana przez te gruczoły ślina wypłukuje resztki substancji smakowych, pozostawiając miejsce dla nowych smaków. Brodawki okolone nie wykonują pracy mechanicznej. Na całej powierzchni języka jest ich tylko od 7 do 12 i wszystkie są ułożone mniej więcej na granicy trzonu i nasady języka. Ich średnica wynosi około 2–3 mm.
W boczno-tylnej części języka znajdują się brodawki liściaste. W nich również mają ujście gruczoły surowicze Ebnera. Te brodawki zarówno odbierają bodźce smakowe, jak i pełnią funkcję mechaniczną.
Brodawki grzybowate są nieco większe i mniej liczne od wspomnianych niżej brodawek nitkowatych i rozmieszczone pomiędzy nimi na powierzchni języka. Także one, dzięki obecności w nich kubków smakowych, odpowiadają za odbiór wrażeń smakowych.
Ostatnią grupą brodawek są brodawki nitkowate – jako jedyne pozbawione kubków smakowych. Występują na górnej powierzchni języka, na jego końcu i brzegach.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy