Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Guzki w węzłach chłonnych

Dzień dobry!

Witam Państwa serdecznie. Około miesiąca temu pojawiły się u mojego narzeczonego guzki pod pachami i lekki ból. Zrobił po wielkich namowach prywatnie USG węzłów chłonnych pachowych. Wynik jest następujący: W prawym dole pachowym widoczne są dwa węzły chłonne z zatoką tłuszczową o wymiarach : 15,5 x 8,9 mm i 12,9 x 7,9 mm; w lewym dole pachowym węzeł chłonny z zatoką tłuszczową o wymiarach 11,2 x 7,3 mm. W dołach nad- i podobojczykowych nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych.

Nie chciałabym sprawy wyolbrzymiać, jednakże trochę się martwię i szczerze mówiąc ja uważam, że lepiej wszystko sprawdzić. Bardzo proszę o wyjaśnienie, co to może oznaczać. Mój narzeczony jest fantastyczną osobą, ale niestety trudno go namówić na wizytę u lekarza. Dziękuję bardzo za pomoc.

MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
USG

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Budowa węzłów chłonnych opisywana w USG nie wskazuje raczej na występowanie patologii. Taka budowa i wielkość węzłów chłonnych w dołach pachowych może świadczyć o ich odczynowym charakterze (powstały one na skutek stanu zapalnego w ich sąsiedztwie). Może narzeczony goli sobie pachy. Na skutek mikrourazów skóry dochodzi do wytworzenia się stanu zapalnego w zakresie skóry i tkanki podskórnej z odczynem limfatycznym w formie powiększających się węzłów chłonnych występujących w dużej liczbie w zakresie dołów pachowych. Jeśli narzeczony nie goli dołów pachowych, nie ma stanu zapalnego w zakresie skóry i tkanki podskórnej dołów pachowych (np. nie ma czyraków, ropni) to radziłbym w tej sprawie jeszcze skonsultować się z hematologiem. Może konieczne jeszcze okaże się celem pogłębienia diagnostyki np. badanie morfologii krwi z rozmazem lub biopsja cienkoigłowa węzła lub węzłów (być może nawet pobranie chirurgiczne do badania histopatologicznego całego węzła chłonnego). O wszystkim ewentualnie zadecyduje hematolog (wykluczenie choroby rozrostowej układu chłonnego).

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy