Wynik badania usg piersi

Witam, mam 24 lata, w lutym miałam wykonane usg piersi, wynik jest następujący: Piersi o budowie gruczołowej, o gęstej echostrukturze. W prawej piersi na pograniczu kwadrantów w miejscu wyczuwalnego zgrubienia zagęszczenie utkania gruczołowego. Poza tym miąższ i podścielisko obu piersi bez uchwytnych zmian ogniskowych podejrzanych o patologie. W dołach pachowych pojedyncze węzły chłonne z wyraźną zatoką tłuszczową o wymiarach 9,3 x 4,9 mm w prawym dole pachowym i 12,3 x 4,3 mm w lewym, poza tym doły pachowe, nad- i podobojczykowe bez uchwytnej patologii. Wskazane badanie kontrolne USG za 6-9 miesięcy. Usg piersi wykonuję regularnie, już od pewnego czasu właśnie w prawej piersi mam to zgrubienie przed miesiączką, właśnie w tym miejscu odczuwam ból przy dotyku. Zgrubienie pojawiło się jakieś 2 lata temu miałam w tym czasie 3 usg i nic nie wykazało, aż teraz pani na usg właśnie opisała to jako zagęszczenie utkania gruczołowego i właśnie powiedziała, że trzeba to obserwować, bo może zrobić się z tego gruczolak. Chciałabym się dowiedzieć, co oznacza dokładnie ten wynik oraz o tych dołach pachowych. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Aktualnie w piersiach nie dzieje się nic niepokojącego, podobnie w dołach pachowych. Zagęszczenie tkanki gruczołowej może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi i nie wymaga leczenia, a jedynie obserwacji. Węzły chłonne opisywane w pasze nie mają cech patologicznych, ich budowa jest prawidłowa.

Proszę zastosować się do zaleceń lekarza, regularnie kontrolować piersi. Proszę także pamiętać, że na piersi wpływa wiele czynników, dlatego też należy unikać palenia tytoniu, spożywania dużej ilości/mocnej kawy, herbaty, zadbać o dietę bogatą w warzywa i owoce, a ubogą w tłuszcze zwierzęce i odpowiedni stanik.

Pozdrawiam serdecznie