Hipoglikemia a epizody hipoglikemiczne

Co jest lepsze/gorsze: stała tendencja do hiperglikemii (200 - 400 na czczo) przy braku epizodów hipoglikemicznych, czy też występowanie tych ostatnich przy w miarę wyrównanej glikemii ( np. 100 - 150 na czczo)?

Stała tendencja do hiperglikemii doprowadzi do rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy, takich jak m.in.niewydolność nerek, angioaptia, polineuropatia, retinopatia, stopa cukrzycowa itd. Jeśli ma Pan epizody hipoglikemii - tzn. ma Pan objawy hipoglikemii przy wartościach glikemii 100-150 na czczo, to oznacza, że miał Pan przez długi okres bardzo wysokie wartości cukrów i wymaga Pan wolniejszego wyrównania do wartości prawidłowych (organizm musi się przyzwyczaić do prawidłowych wartości glikemii), a więc stopniowe wyrównywanie pod kontrolą diabetologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz