Zmiany cukrzycowe w oku

Witam, w trakcie wizyty u okulisty stwierdzono występowanie zmian w 1 oku - cukrzycowych lub z powodu nadciśnienia. Pomiar ciśnienia przez kolejne dni 2 razy dziennie w ciągu 2 tygodni nie potwierdził występowania nadciśnienia, a raczej niskie ciśnienie. Wykonałem również badanie krwi (glukoza na czczo 97/glukoza po 2 godz. 79) oraz hemoglobinę glikowaną (6,51). Poprzednie wyniki glukozy na czczo z ostatniego roku oscylowały wokół 105-109, poprzedni test obciążenia glukozą był również OK. Czy wynik hemoglobiny glikowanej potwierdza jednak, że zmiany w oku mogą mieć podłoże cukrzycowe i mam udać się do diabetologa - czy można to zinterpretować inaczej? Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 60 LAT ponad rok temu

Najważniejszy element samokontroli w cukrzycy

Samokontrola, tak jak zmiana diety czy regularna aktywność fizyczna stanowi nieodłączny element leczenia cukrzyca. Obejrzyj film i dowiedz się, jak się kontrolować w tej chorobie.

Witam!

Opisane zmiany nie korelują bezpośrednio z opisaną glikemią i ciśnieniem. Niewielka zwyżka cukru rok temu (jeśli wcześniej było żadnych epizodów hiperglikemii) nie powinna doprowadzić do takich zmian w dnie oka. Obecnie przedstawione wartości glikemii mieszczą się w granicy normy. Ciśnienie tętnicze jest prawidłowe, więc również nie powinno być komponentą tego stanu rzeczy. Jeśli badanie okulistyczne zostało wykonane przez doświadczonego okulistę to wskazane jest jednak skonsultowanie problemu z internistą/endokrynologiem lub diabetologiem. Jeśli natomiast badanie nie było przeprowadzone przez doświadczonego lekarza to proponuję powtórzyć badanie u bardziej doświadczonego specjalisty i przy takim samym wyniku dopiero zgłosić się do konsultacji. Warto dodać, że zmiany na dnie oka pojawiają się po kilku latach trwania cukrzycy lub nadciśnienia, szczególnie jeśli te choroby są źle leczone i nie uzyskuje się wartości docelowych cukru i ciśnienia tętniczego.
Pozdrawiam serdecznie!

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty