Zapytaj lekarza

7 1 9 , 5 3 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Hormonalna terapia zastępcza a osteoporoza

Moja mama ma 61 lat. Od 55. roku życia stosuje hormonalną terapię zastępczą. Regularnie się bada – mammografia i nie ma żadnych zmian. Wiem, że ostatnio waha się, czy nie odstawić hormonów, bo już ma trochę dosyć codziennego ich przyjmowania. Problem jest taki, że u nas w rodzinie osteoporoza występowała niemal u każdej kobiety, więc to, że moja mama nie ma takiego problemu, może wynikać z hormonów. Znacie może podobne historie? Nie potrafię jej doradzić, właściwie to powinna iść do lekarza i z nim o tym porozmawiać, ale najwyraźniej idzie jej to opornie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Diagnozowanie menopauzy

Menopauza, inaczej przekwitanie, to bardzo trudny okres w życiu kobiety. Czy wiesz, jak ją rozpoznać? O diagnozowaniu menopauzy mówi lek. Łukasz Dubielecki.

Żeńskie hormony płciowe mają ochronne działanie na organizm kobiety. Nie oznacza to jednak, że w okresie menopauzalnym każda kobieta musi je stosować. Pani mama, pomimo obciążenia rodzinnego, może mieć prawidłową strukturę kostną. Polecam, aby udała się do ginekologa i skonsultowała z nim ewentualne odstawienie hormonalnej terapii zastępczej.

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy