Dzień dobry!
Hormonalna terapia zastępcza jest sprawą bardzo indywidualną i niestety nie można jednoznacznie powiedzieć, że tak HTZ jest wskazane dla wszystkich w okresie menopauzy lub po zabiegach jakie u Pani zostały przeprowadzone.
HTZ ma swoje plusy i minusy i zazwyczaj włączenie tej terapii jest rozważane dla każdej pacjentki indywidualnie.
Wiadomo, iż stosowanie jej zdecydowanie poprawia samopoczucie pacjentki, dobrze wpływa na gospodarkę mineralną kości i faktycznie są dowody na to, iż poprawia kondycję skóry.
Jednak należy pamiętać, że są to hormony i mają również swoje działania niepożądanych, tj. zwiększone ryzyko raka endometrium, raka sutka, raka jajnika jak i złożona terapia hormonalna zwiększa ryzyko otępienia po 65 roku życia.
Terapia jest przeciwwskazana u kobiet z:
- ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby,
- guzem wątroby,
- czynnym procesem zakrzepowo-zatorowym,
- niedokrwistością sierpowatokrwinkową,
- hormonalnie zależnym guzem sutka lub narządu rodnego,
- cukrzycą,
- endometriozą,
- mastopatią.
Należy również pamiętać, iż HTZ nie możemy stosować do końca życia i w pewnym momencie należy je odstawić, a co za tym idzie, organizm pozbawiony dawki hormonów, które do tej pory były dostarczane może prezentować podobne objawy do menopauzy.
Są również bardziej naturalne metody do walki z objawami menopauzy. Jest mnóstwo kremów przeznaczonych specjalnie dla skóry dla kobiet w okresie klimakterium.
Podsumowując pacjentka musi podjąć decyzję sama. Trzeba rozważyć czy nieprzyjemne objawy są tak nasilone, że nie można sobie z nimi poradzić w inny sposób.
Pozdrawiam!