Hormony płciowe - czy ich wartości są prawidłowe?

Witam serdecznie! Mam 25 lat, od dawna mam problemy z nieregularnymi miesiączkami oraz torbielami na jajnikach. Byłam leczona hormonalnie, ale dopiero teraz zostałam skierowana na badanie poziomu hormonów płciowych. Wczoraj odebrałam wyniki 5 z nich: *estradiol - 48,9 pg/ml, *FSH - 6,6 mU/ml, *LH - 4,5 mU/ml, *prolaktyna - 18,7 ng/ml, *testosteron - 0,2 ng/ml. Chciałabym dodać, że wyniki robiłam 4-5 d.c. Do zbadania został mi jeszcze progesteron, ale to dopiero między 22-24 d.c. Bardzo chciałabym prosić o interpretację. Do ginekologa pójdę dopiero za jakiś czas, a już teraz chciałabym wiedzieć, czy wszystko jest w porządku. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wyniki badań hormonalnych I fazy cyklu przedstawiają się wstępnie prawidłowo. Proszę wykonać badania II fazy cyklu i z całością wyniku zgłosić się do lekarza prowadzącego, który na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego i kompletu wyników badań przedstawi diagnozę i zaproponuje dalsze postępowanie. Opisane zaburzenia miesiączkowania i torbiele w jajnikach mogą świadczyć o pewnych zaburzeniach hormonalnych, tak więc badania te są konieczne, aby w sposób kompetentny Pani pomóc.

Pozdrawiam.