Interakcje leków z tabletkami antykoncepcyjnymi

Witam! Proszę o odpowiedź, czy jednoczesne stosowanie Tabletek Novynette oraz Vitapilu i Furaginum osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? W żadnej z ulotek tych leków nie ma nic na temat interakcji, natomiast na stronie Ministerstwa Zdrowia jest informacja, że przy stosowaniu Vitapilu i Novynette występuje interakcja nieistotna, co to oznacza? Czy wystąpienie krwawienia po 2-3 dniach od odstawienia tabletek wyklucza ciążę? Czy wystąpienie krwawienia już w pierwszym dniu po odstawieniu tabletek w 3 kolejnych cyklach może stanowić o problemie? Czy lekkie bóle (skurcze) podbrzusza trwające od 13 tabletki do 21 tabletki powtarzające się w 3 pierwszych cyklach brania tabletek to powód do niepokoju? Dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Jednoczesne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Novynette oraz Vitapilu i Furaginu nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji. Nie stwierdzono żadnych istotnych interakcji między tymi lekami, które zwiększałyby ryzyko zapłodnienia podczas równoległego stosowania tych leków.

Nie istnieje dająca 100% metoda antykoncepcji. Przy idealnym stosowaniu się do instrukcji zawartej na opakowaniu skuteczność doustnej antykoncepcji wynosi ok. 99,9%. W praktyce jednak bardzo często występują czynniki zakłócające, jak np. zapomniana tabletka, przesunięcia czasowe w przyjęciu tabletki, wymioty, biegunka, antybiotykoterapia itp. Biorąc pod uwagę powyższe przyczyny, skuteczność spada do ok. 92%.
Objawy mogące sugerować ciążę to opóźnienie krwawienia miesiączkowego, parcie na pęcherz moczowy, powiększają się piersi, czasami dyskomfort w podbrzuszu. Wynik testu jest wiarygodny po 2 tygodniach od potencjalnego zapłodnienia (czyli zwykle w terminie spodziewanej miesiączki). Wiarygodność testów z moczu jest duża i wynosi około 99%. Jeżeli ma Pani wątpliwości, należy wykonać test, ewentualnie udać się na wizytę do ginekologa.
Pozdrawiam serdecznie!