Interprepacja wyników badań u 3,5-letniego chłopczyka

Witam. Bardzo proszę o poradę. Kilka miesięcy temu syn miał podejrzenie układu moczowego. Teraz robiłam mu badanie ogólne moczu i krew. Mocz: barwa słomkowa, odczyn kwaśny, ciężar właściwy 1015, białko (-), cukier (-), urobilinogen norma, nabłonki 0-2, krwinki białe 0-2, krwinki czerwone wył. 0-2, składniki mineralne poj. kr. szcz. Ca, śluz. CRP białko ostrej fazy 0,5 mg/L, norma maks. 8,2. OB 4/8, kreatynina 0,32 mg/dl (wart. refer 0,50-1,20). Mocznik 30 (5-38). Posiew moczu: ogólna liczba bakterii w 1 ml moczu wynosi 10^2 - pojedyncze ziarniaki Gr(+). Ponadto proszę o ocenę moich badań: magnez 2,37, OB 4/8, glukoza 90,4 (wart. refer. 60,0-100,0), żelazo 179 (40-160), sód 148,2, potas 4,61. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wszystkie wyniki badań u synka są prawidłowe.

Podejrzewam, że w badaniu moczu mogło Panią zaniepokoić wykrycie bakterii. Ich obecność, a także śluzu, wskazują na nie do końca prawidłowe pobranie moczu (co jest bardzo trudne u tak małego dziecka). Niewielka ilość bakterii (10^2) gram dodatnich pochodzi ze skóry w okolicy cewki moczowej. Nie wskazuje na obecność zakażenia. Zwłaszcza, że ilość krwinek białych oraz wskaźnieki stanu zapalnego (OB, CRP) są w normie.

Przed kolejnym badaniem dobrze jest umyć narządy płciowe wodą z mydłem i spróbować pobrać mocz ze środkowego strumienia (najpierw strumień moczu kieruje się do toalety, a dopiero potem do sterylnego pojemnika).

W badaniach krwi wartość kreatyniny jest niższa niż podana norma. Należy jednak pamiętać, że laboratoria podają wartości referencyjne dla dorosłego człowieka. U dzieci <5 roku życia kreatynina powinna wynosić <0,5mg/dl, więc wynik jest prawidłowy.

W Pani badaniach podwyższona jest ilość sodu. Jednak o hipernatremii mówi się dopiero, gdy ilość sodu przekracza 150 mmol/L. Prawdopodobnie wypiła Pani mało płynów poprzedniego dnia. Żelazo też jest prawidłowe - wartości referencyjne to 60-180 mg/dl (różne laboratoria podają różne normy).