Interpretacja badania histopatologicznego po usunięciu woreczka żółciowego z kamieniem

moja mama miała robioną operacje na woreczek żółciowy, ponieważ miała na nim duży kamień. Otrzymała wyniki badań: Histologicznie: Przewlekłe kamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego. Odczynowe zapalenie węzła chłonnego przyszyjkowego. Proszę o przełożenie to na tzw. "chłopski rozum".
ponad rok temu

U pacjentki został usunięty cały pęcherzyk żółciowy wraz z kamieniem (typowe postępowanie). W pęcherzyku żółciowym na skutek drażnienia przez kamień żółciowy doszło do przewlekłego stanu zapalnego, który przeniósł się także na sąsiadujący węzeł chłonny. To typowe, najczęstsze, niegroźne rozpoznanie histopatologiczne po usunięciu pęcherzyka żółciowego zawierającego kamień żółciowy.