Interpretacja badania USG tarczycy

Witam! Od ok. 2 tygodni odczuwam wrażenie ucisku w gardle/krtani, które jest połączone ze spływaniem wydzieliny z zatok (problemy z zatokami miewam od dłuższego czasu), ale nie wiąże się z typowym bólem gardła. Konsultowałem objawy najpierw z internistą (ocenił, że gardło jest zaczerwienione i przepisał D***, tabletki do ssania tymianek z podbiałem oraz płukanie gardła szałwią, zalecił RTG zatok), a następnie - po ok. tygodniu - z laryngologiem (stwierdził, że w gardle nic nie widzi, przepisał A** M**, G***w aerozolu i płukanie gardła G***, skierował na CT zatok obocznych nosa). Przed wizytą u laryngologa wyczułem w okolicy dolnej przedniej części szyi zgrubienie przypominające guzek.

Zgodnie z zaleceniem laryngologa wykonałem USG tarczycy. Badanie wykazało: Tarczyca położona typowo, niepowiększona; Wymiary: Płat prawy: 12x15x54mm; Płat lewy 13x15x52mm; Cieśń o grubości ok. 3 mm. W dolnej części cieśni widoczny jest guzek lity z mikrozwapnieniami o wym. ok. 13x9x9mm. Unaczyniony centralnie i od obwodu. Wskazana BACC. Poza tym miąższ o prawidłowej echostrukturze, bez zmian ogniskowych. Przepływ miąższowy w normie. Węzły chłonne wzdłuż naczyń szyjnych niepowiększone. W oczekiwaniu na termin i wyniki biopsji bardzo proszę o interpretację powyższych wyników. O czym mogą świadczyć mikrozwapnienia w tym przypadku? Na podstawie opisu - jakie jest ryzyko, że guzek jest złośliwy? Czy powinienem przed ponowną wizytą u lekarza zrobić również badania hormonów tarczycy? Czy kwestia guzka może mieć związek z uciskiem w gardle (subiektywnie odczuwam ucisk zdecydowanie wyżej niż miejsce, w którym znajduje się guzek)?

Dodam, że wrażenie ucisku w gardle w przeciągu ostatnich dwóch tygodni pojawiało się i znikało lub zmieniało natężenie - przypuszczam, że może mieć związek ze stresem, związanym m.in. z odkryciem guzka. Czy to możliwe, że takie objawy mają tło nerwowe? Na koniec wspomnę jeszcze o dwóch rzeczach (być może mają jakieś znaczenie): po pierwsze jestem palaczem, po drugie w wieku 4 lat zatrułem się bakterią gronkowca złocistego - miałem kilkakrotnie upuszczaną ropę z węzłów chłonnych szyjnych, ale węzły chłonne nie zostały usunięte. Pozdrawiam.

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Na podstawie opisu - jakie jest ryzyko, że guzek jest złośliwy?
- Guzek jest niewielki, bo w zakresie około 1 cm średnicy. Guzek w badaniu USG ma raczej cechy łagodności. Na to wskazuje opis USG.
O czym mogą świadczyć mikrozwapnienia w tym przypadku?
- Zwapnienia większe, widoczne w USG w guzku raczej świadczą o przebytych stanach zapalnych w zakresie tego guzka (lub stanie przewlekłego zapalenia).
Czy powinienem przed ponowną wizytą u lekarza zrobić również badania hormonów tarczycy?
- Oczywiście dobrze by było właśnie przed konsultacją z endokrynologiem wykonać badania hormonów tarczycy, czyli głównie TSH i fT4. To pozwoli na szybkie ewentualne włączenie odpowiedniego leczenia.
Czy kwestia guzka może mieć związek z uciskiem w gardle (subiektywnie odczuwam ucisk zdecydowanie wyżej, niż miejsce, w którym znajduje się guzek)?
- Z przedstawionych przez Pana objawów tak wysokiego ucisku w gardle myślę, że guzek w tarczycy (jego też niewielka wielkość) nie mają z tym nic wspólnego.
Czy to możliwe, że takie objawy mają tło nerwowe?
- Tak. Mogą być to też objawy nerwicy. Do rozważenia ewentualna konsultacja psychiatryczna.