Interpretacja krwi na markery

Mam serdeczną prośbę o wypowiedź na temat mojego badania krwi na markery, CA-19,9 (ICD-9: l45) -72,35 i badania AFP (ICD -9: L07) -4,14 i OB 5.

Witam! CA19-9 oraz AFP nazywane są tzw. markerami nowotworowymi, ich poziom podwyższa się bowiem między innymi w związku z obecnością nowotworów poszczególnych narządów. Muszę zaznaczyć jednak, iż są to markery mało swoiste a ich wzrost absolutnie nie świadczy jeszcze o istnieniu nowotworu. W opisanym przypadku podwyższenie poziomu CA19-9 świadczy o zwiększonej predyspozycji do wystąpienia raka trzustki, dróg żółciowych oraz nowotworów jelit. Wynik takiego badania w każdym przypadku powinien być jednak interpretowany w kontekście prezentowanych przez pacjenta dolegliwości oraz innych badań dodatkowych, dlatego proszę zgłosić się do lekarza który zlecił wykonanie badania.