Interpretacja opisu badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego

Witam, mam 41 lat i jestem po MR kręgosłupa szyjnego. Nadmienię, iż jestem po dwóch operacjach kręgosłupa lędźwiowego, mam założony implant i po drugiej operacji stabilizację śrubami. Głównie teraz chodzi mi o kręgosłup szyjny. Od dłuższego czasu, około roku, mam bóle okolicy ramion, łopatek, noce nieprzespane z powodu bólu całej okolicy szyi aż po ramiona, ciężko obrócić czasami głowę w lewo i w prawo, ogólnie mam nieznacznie ograniczone ruchy głowy w dół, w tył czy na boki. Dłuższe siedzenie, na przykład gdy coś robię na siedząco bez schylania się, pojawia się ból w okolicy kości, która wystaje z tyłu na wysokości ramion. Ból jest czasami nie do zniesienia, często mam bóle głowy i od lat tylko z tyłu. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek bolała mnie głowa z przodu. Chciałbym także nadmienić, być może to także jest przyczyną dzisiejszych problemów, około 15 lat temu miałem pęknięty wyrostek kolczasty c1 w wyniku uderzenia przodem głowy. Prosiłbym bardzo i oczywiście liczę na operację, bo naprawdę czasami bardzo boli. Proszę o opinię. Czy nadal będę musiał się męczyć, czy opis poniższy RM wskazywałby na możliwość leczenia operacyjnego?

Opis: Badanie wykazuje zniesienie lordozy szyjnej. Tarcza międzykręgowa c6/c4 jest obniżona. Pozostałe tarcze wykazują nieco obniżone sygnały - jak w przypadku zmian degeneracyjnych. Trzony kręgów szyjnych mają prawidłowe sygnały. W poziomie c3/c4 niewielka wypuklina pierścienia włóknistego bez istotnego ucisku na struktury nerwowe. W poziomie c4/c5 widoczne jest dość wyraźne zwężenie prawego kanału korzeniowego przez centralno-prawoboczną wypuklinę pierścienia włóknistego. W poziomie c5/c6 szerokopodstawna wypuklina pierścienia włóknistego nieco modelująca worek oponowy. W poziomie c6/c7 centralna zbaczająca w kierunku lewego kanału korzeniowego wypuklina pierścienia włóknistego, która nieco modeluje worek oponowy i zawęża rezerwę objętościową lewego kanału korzeniowego. Przestrzenie płynowe okołordzeniowe prawidłowe. Rdzeń kręgowy niepogrubiały o prawidłowych sygnałach. Kanał centralny nieposzerzony. Wnioski: Obraz MR kręgosłupa odpowiada wielopoziomowym wypuklinom pierścieni włóknistych ze zwężeniem kanałów korzeniowych na kilku poziomach - jak w opisie.

Witam!
W badaniu MRI uwidoczniono wiele nieprawidłowości, które tłumaczą objawy zgłaszane przez Pana. Ogólnie w przypadku takich zmian można rozważać leczenie operacyjne, ale ze względu na dotychczas przebyte operację należy dokładnie rozważyć korzyści i ryzyko. Obecność wypuklin nie jest od razu wskazaniem do operacji, gdyż jest to często występująca konsekwencja procesu zwyrodnieniowego. Natomiast brak jest ewidentnego ucisku na korzeń nerwowy, co wydaje się, że jest najważniejszym wskazaniem. Obecność zwężenia kanału korzeniowego może skłaniać ku rozważeniu leczenia operacyjnego. Proponuję skonsultować problem z neurochirurgiem w celu dokładnej kwalifikacji. W przypadku dyskwalifikacji z leczenia operacyjnego (nie zawsze operacja jest najlepszym rozwiązaniem) możliwe jest leczenie zachowawcze z użyciem stabilizatorów zewnętrznych i rehabilitacji. Pozdrawiam serdecznie!