Interpretacja wyników badań krwi u pięćdziesięciolatka

Witam, bardzo proszę o pomoc w sprawie mojego 57-letniego taty, który nie leczył się całe życie. Od miesiąca już leży w szpitalu i nadal lekarze nie mogą go zdiagnozować. Do szpitala trafił z dusznościami, sennością, anemią. Jego wyniki badania krwi w dniu przyjęcia do szpitala wyglądają następująco: WBC 5,31; RBC 0,82; HGB 3,6; HCT 11,1; MCV 135,7; MCH 44,4; MCHC 32,7; RDW 25,6; HDW 3,69; PLT 80. Jeśli będzie potrzeba więcej wyników, chętnie podam. Lekarze stwierdzili, że tata ma ogólne zakażenie organizmu, nie może chodzić (wcześniej kulał dość długo, a przy tym jest otyły 1,64 cm i ok. 140 kg wagi; tak było), na wieczór jest strasznie senny, majaczy, jest osłabiony, miał sporo krwi przetaczanej, która gdzieś ucieka, dostał osocze, sól fizjologiczną i mnóstwo witamin.

Obecnie ma straszne rozwolnienie. Miał robioną gastroskopię, ekg przełykowe, usg żył i jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej, tomografię jamy brzusznej i klatki piersiowej. Serce ma słabe. Aktualne wyniki z czwartku to: WBC 14,51; RBC 2,35; HGB 6,9; HCT 23,3; MCV 98,8; MCH 29,2; MCHC 29,5; RDW 19,6; HDW 3,29; PLT 372. Po miesiącu pobytu w szpitalu pojawiła się kreatynina w moczu na poziomie ok 3,74. Lekarze nie wiedzą, co mu jest, a ja proszę Państwa o jakąkolwiek pomoc w odnalezieniu przyczyny choroby taty. Dziękuję bardzo.

Witam!

Na podstawie podanych przez Panią informacji niewiele da się powiedzieć, ponieważ przytoczyła Pani tylko wyniki morfologii.
Początkowe objawy: czyli znaczne osłabienie, duszność, senność wynikają najprawdopodobniej z anemii - przy tak znacznym obniżeniu poziomu krwinek czerwonych i hemoglobiny krew nie ma możliwości, aby dostarczyć do tkanek odpowiedniej ilości tlenu, aby prawidłowo funkcjonował.
Ponadto w pierwszym badaniu widoczny jest podwyższony parametr MCV (średnia objętość krwinki czerwonej) oraz obniżoną liczbę płytek, które normalizują się w badaniu kontrolnym.
W drugim badaniu podwyższona jest leukocytoza, co wskazuje na stan zapalny. W opisanych wynikach nie ma podanych wartości poszczególnych frakcji krwinek białych, które mogą sugerować infekcję wirusową, bądź bakteryjną.
Jeżeli lekarze sugerują uogólnioną infekcję należałoby wykonać posiew z krwi.

Do oceny stanu chorego niezbędne są wyniki wszystkich badań dodatkowych, kompletny wywiad oraz reakcja na leczenie. Jest to możliwe tylko i wyłącznie przy dostępności osobistego badania pacjenta i obserwacji stanu fizykalnego na oddziale.

Pozdrawiam serdecznie!