Interpretacja wyników badań krwi u pięćdziesięciolatka
Witam, bardzo proszę o pomoc w sprawie mojego 57-letniego taty, który nie leczył się całe życie. Od miesiąca już leży w szpitalu i nadal lekarze nie mogą go zdiagnozować. Do szpitala trafił z dusznościami, sennością, anemią. Jego wyniki badania krwi w dniu przyjęcia do szpitala wyglądają następująco: WBC 5,31; RBC 0,82; HGB 3,6; HCT 11,1; MCV 135,7; MCH 44,4; MCHC 32,7; RDW 25,6; HDW 3,69; PLT 80. Jeśli będzie potrzeba więcej wyników, chętnie podam. Lekarze stwierdzili, że tata ma ogólne zakażenie organizmu, nie może chodzić (wcześniej kulał dość długo, a przy tym jest otyły 1,64 cm i ok. 140 kg wagi; tak było), na wieczór jest strasznie senny, majaczy, jest osłabiony, miał sporo krwi przetaczanej, która gdzieś ucieka, dostał osocze, sól fizjologiczną i mnóstwo witamin.
Obecnie ma straszne rozwolnienie. Miał robioną gastroskopię, ekg przełykowe, usg żył i jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej, tomografię jamy brzusznej i klatki piersiowej. Serce ma słabe. Aktualne wyniki z czwartku to: WBC 14,51; RBC 2,35; HGB 6,9; HCT 23,3; MCV 98,8; MCH 29,2; MCHC 29,5; RDW 19,6; HDW 3,29; PLT 372. Po miesiącu pobytu w szpitalu pojawiła się kreatynina w moczu na poziomie ok 3,74. Lekarze nie wiedzą, co mu jest, a ja proszę Państwa o jakąkolwiek pomoc w odnalezieniu przyczyny choroby taty. Dziękuję bardzo.

MĘŻCZYZNA, 58 LAT ponad rok temu
Witam!
Na podstawie podanych przez Panią informacji niewiele da się powiedzieć, ponieważ przytoczyła Pani tylko wyniki morfologii.
Początkowe objawy: czyli znaczne osłabienie, duszność, senność wynikają najprawdopodobniej z anemii - przy tak znacznym obniżeniu poziomu krwinek czerwonych i hemoglobiny krew nie ma możliwości, aby dostarczyć do tkanek odpowiedniej ilości tlenu, aby prawidłowo funkcjonował.
Ponadto w pierwszym badaniu widoczny jest podwyższony parametr MCV (średnia objętość krwinki czerwonej) oraz obniżoną liczbę płytek, które normalizują się w badaniu kontrolnym.
W drugim badaniu podwyższona jest leukocytoza, co wskazuje na stan zapalny. W opisanych wynikach nie ma podanych wartości poszczególnych frakcji krwinek białych, które mogą sugerować infekcję wirusową, bądź bakteryjną.
Jeżeli lekarze sugerują uogólnioną infekcję należałoby wykonać posiew z krwi.
Do oceny stanu chorego niezbędne są wyniki wszystkich badań dodatkowych, kompletny wywiad oraz reakcja na leczenie. Jest to możliwe tylko i wyłącznie przy dostępności osobistego badania pacjenta i obserwacji stanu fizykalnego na oddziale.
Pozdrawiam serdecznie!