Interpretacja wyników badania krwi po poronieniu

Witam!

Miałabym gorącą prośbę o interpretację moich wyników z krwi. Po poronieniu i wywołanym porodzie w 20 tygodniu. 27.03: Hemoglobina 133; Białe Krwinki 11,0; Płytki Krwi 66; Czerwone krwinki 3,98; Średnie stężenie hemoglobiny 33,3. Podam tylko te wartości, które są niewłaściwe, pozostałe składniki są w normie. 28.03: Białe krwinki 13,1; Płytki krwi (po sterydach) 58; Czerwone krwinki 3,77; Hematokryt 0,353; Średnie stężenie hemoglobiny 33,0. Czy powinnam się martwić? Mam 23 lata z moczu, wyniki są w normie.

Witam!

Nie napisała Pani kiedy miało miejsce poronienie, co jest bardzo istotne. Należałoby porównać przedstawione przez Panią aktualne wyniki z wykonanymi wcześniej- przed ciążą, na początku ciąży oraz ocenić dynamikę występowania nieprawidłowości. Do tego istotne jest poszerzenie wywiadu w kierunku ewentualnych dolegliwości, które Pani odczuwa oraz wyników badania fizykalnego ogólnego oraz ginekologicznego. W badaniach widać minimalnie obniżone parametry czerwonokrwinkowe (hemoglobina, hematokryt, ilość czerwonych krwinek, średnie stężenie hemoglobiny). Wartości są na granicy normy, nie świadczą o żadnej konkretnej patologii, należy porównać wynik, ewentualnie urozmaicić dietę o produkty bogate w żelazo i powtórzyć morfologię. Najprawdopodobniej wynikają one z utraty krwi podczas poronienia. Podwyższony jest poziom krwinek białych - co może świadczyć o infekcji. Należy zwrócić na objawy, które mogą sugerować infekcję - m.in. na temperaturę. Istotny jest tutaj wynik badania ginekologicznego - czy płód został usunięty w całości z jamy macicy. Niski jest poziom płytek krwi - należy zwrócić uwagę na dynamikę spadku oraz objawy. Zdarza się tak, że w ciąży poziom płytek spada. Jeżeli po powtórzeniu badań płytki nadal będą niskie należy podjąć dalszą diagnostykę.

Pozdrawiam serdecznie!