Interpretacja wyników badania rezonansem magnetycznym po operacji krążka międzykręgowego

Witam, mam 43 lata. Dnia 07.12.11 przeszedłem Mikroendoskopową dyscektomię krążka międzykręgowego L4/L5 po stronie lewej. Na dzień dzisiejszy nadal odczuwam ból w lewej kończynie dolnej (biodro/piszczel). Poniżej zamieszczam opis MR wykonanego 01.02.12. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE, w obrazach T1- i T2- zależnych, w projekcjach strzałkowych i osiowych. Stan po laminectomii i operacji dysku L4/L5 po stronie lewej (9.12.2011). W tkankach miękkich grzbietu na poziomie operacji widoczne cechy obrzęku po zabiegu. Odprostowanie lordozy lędźwiowej. Zwężenie szczeliny m-k L4/L5. Na tym poziomie widoczne symetryczne uwypuklenie krążka m-k z cechami ucisku worka oponowego. Po stronie lewej widoczny kanał po zabiegu i drobna struktura płynowa śr. 0,5 cm w części przedniej. Kanał kręgowy na tym poziomie zwężony do 1,1 cm w wymiarze strzałkowym. Pozostałe krążki m-k o zachowanym sygnale, a szczeliny m-k szerokości w normie. Na poziomie L3/L4 widoczna jest szerokopodstawna wypuklina krążka m-k uciskająca worek oponowy. Kanał kręgowy na tym poziomie zwężony do 1,1 cm w wym. strzałkowym. Na poziomie L5/S1 widoczne symetryczne uwypuklenie krążka m-k (bulging disc) z cechami ucisku worka oponowego. Poza tym zmian wewnątrz kanału kręgowego nie wykazano. Proszę o odpowiedź, czy konieczna będzie kolejna operacja?

Witam!
Przedstawione badanie sugeruje obecność zmian o charakterze dyskopatii, widoczne są również zmiany po wykonanej operacji (obrzęk). Aby ocenić czy konieczny jest powtórny zabieg konieczne jest zestawienie wyniku badania MR z badaniem fizykalnym przez neurochirurga. Na wysokości kilku kręgów widoczny jest ucisk worka oponowego, który może dawać dolegliwości bólowe o charakterze zespołu korzeniowego. Decyzja o zakwalifikowania Pana do ponownego zabiegu powinna zostać podjęta przez lekarza prowadzącego. Oprócz leczenia operacyjnego bardzo ważna jest rehabilitacja oraz leczenie przeciwbólowe, przeciwzapalne i miorelaksacyjne. W tej chwili nie można ocenić czy leczenie operacyjne jest konieczne. W każdej sytuacji należy brać pod uwagę korzyści i ewentualne ryzyko.

Pozdrawiam serdecznie!