Interpretacja wyników dziecka

Witam. Jakiś czas temu pytałam o wyniki badań 1,5 rocznej córeczki, która w tym czasie miała ostre zapalenie krtani. Oto one: E - 4870000. Hb -11,7. HGt - 33,8%. MCV - 69,4, MCH - 24,0, MCHC - 34,6, RDW-CV - 13,3%, L - 18900. Limf - 36,6%. Płytki - 534. OB - 25 mm/h. CRP - 12,6 mg/I. Mocz w normie. Teraz po ok. dwóch tygodniach zrobiłam ponowną morfologię i wynik jest nastepujący: WBC - 9,5, RBC - 4,72, HGB - 11,4, HCT - 33,9%, MCV - 71,8, MCH - 24,2, MCHC - 33,6, PLT - 643, LYMPH% - 61,9, MXD% - 12,1, NEUT% - 26,0, LYMPH - 5,9, MXD - 1,1, NEUT - 2,5, RDW-CV - 14,8%, PDW - 7,7 fl, MPV - 7,3 fl, P-LCR - 7,7%. Martwią mnie płytki krwi (za wysokie) i wydaje mi się, że jest niskie MPV, PDV,P-LCR i trochę wysokie MXD. Wiem, że ma to związek z białymi krwinkami, chyba, i martwię się, czy coś może jest nie tak. Poza tym nasz pediatra przepisał córeczce żelazo, wit. B12 i kwas foliowy, bo stwierdził, że może być mało żelaza. Dodam, że córeczka czuje się dobrze, ma apetyt, tylko trochę marudzi, ale to chyba z powodu ząbków, bo wychodzą jej czwórki i zaczynają górne trójki (kły) dwa na raz. Proszę o interpretację tych wyników. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Nie ma powodu do niepokoju, gdyż kontrolne wyniki morfologii krwi są prawidłowe dla wieku dziecka. Lekko podwyższony poziom płytek krwi przy braku objawów zaburzeń krzepliwości nie stanowi problemu. Powinno się jednak o tym pamietać przy kolejnych badaniach. Parametry, które Panią zaniepokoiły stają się ważne w przypadku, gdy stwierdza się nieprawidłowości w "głównych" parametrach, tj. liczba krwinek białych. MPV, czyli średnia objętość krwinek płytkowych, jest nieznacznie obniżona, możliwe, że z tego powodu są kompensowane ilością. Proszę się nie niepokoić i zgłosić się z wynikiem na wizytę u lekarza pediatry/rodzinnego. Jeśli stwierdzi on jakieś odchylenia w badaniu sugerujące potrzebę wykonania dodatkowych badań, na pewno Panią o tym poinformuje.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.