Interpretacja wyników morfologii krwi u alergika

Witam! Prosiłbym o interpretację wyników morfologii krwi. Chciałbym zaznaczyć, że leczę się na przewlekłe zapalenie zatok połączone z infekcją bakteryjną oraz prawdopodobnie śladowymi ilościami grzybów. Jestem także alergikiem. Ostatnie lekarstwa brałem na tydzień przed badaniem krwi. Jestem osobą prowadzącą dosyć aktywny tryb życia, m.in. ćwiczącą codziennie na siłowni. Na chwilę obecną bez żadnych suplementów. Po świętach także przechodziłem coś w rodzaju kolki wątrobowej lub czegoś o podobnych objawach. Nie brałem żadnych leków oprócz NO-SPY. Wyniki morfologii są w normie oprócz następujących wartości: WBC 11,07; MONO# 1,23; EO# 0,98; EO% 8,9%; Granulocyty kwasochłonne 7%. Prosiłbym o interpretację tych wyników. Czy powiązane jest to z moją przewlekłą infekcją, czy może to być wpływ czegoś innego?

Witam serdecznie!

Wyniki krwi należy interpretować w całości. Niewielkie odchylenia od normy w pojedynczych parametrach nie muszą oznaczać patologii.

Liczba białych krwinek (WBC) jest nieznacznie podwyższona (zależy od normy w danym laboratorium - w niektórych górna granica to 10 tys, w innych 12 tys). Taki wynik może mieć związek z przewlekłą infekcją lub kolką wątrobową (wynikającą np. z kamicy żółciowej). Niemniej, tak naprawdę wykładnikami stanu zapalnegoOB oraz CRP - warto byłoby sprawdzić ich poziom przy najbliższej okazji.

Poziom eozynofilii oraz ich odsetek w surowicy krwi (EO) także jest nieistotnie podwyższony. Może mieć związek z Pana skłonnością do uczuleń.

Ogólnie, jeżeli pozostałe parametry morfologii krwi są w normie, tego typu niewielkie (mieszczące się w zasadzie w granicach błędu laboratoryjnego) odchylenia nie budzą niepokoju.

Warto oczywiście, aby były leczone u Pana schorzenia podstawowe, czyli zapalenie zatok oraz należy wyjaśnić czy kolka wątrobowa nie ma związku z kamieniami w pęcherzyku żółciowym (aby to ocenić wystarczy badanie USG brzucha).

Pozdrawiam serdecznie