Interpretacja wyników równowagi kwasowo-zasadowej.

PH = 7,427 [7,350-7,450] PCO2 = 45,5 HmmHg [35,0-45,0] BE = 4,2 Hmmol/l [(-2,0)-2,0] BE zew = 5,0 mmol/l WODOROWĘGLANY = 29,4 Hmmol/l [22,0-26,0] CIŚNIENIE TLENU = 70,1L mmgHg [80,0-100,0] SATURACJA = 94,4% [94,0-98,0] DODAM, ŻE JESTEM PO OPERACJI USUNIĘCIA GUZA POD PACHĄ. DZIĘKUJĘ.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przedstawionym wyniku są niewielkie zaburzenia - wyrównana zasadowica nieoddechowa. Wyrównana, ponieważ prawidłowe jest pH krwi. Aby prawidłowo określić przyczynę tych zaburzeń warto by było wykonać oznaczenie stężenia potasu i chloru we krwi (najczęstsze przyczyny - ich spadek jest najczęstszą przyczyną takich odchyleń), co może być np. spowodowane lekami moczopędnymi. Również jest niewielki spadek stężenia tlenu, ale saturacja jest prawidłowa, więc to nie budzi niepokoju.

Aby prawidłowo wyciągnąć wnioski z badania gazometrycznego, potrzebna jest znajomość całego obrazu klinicznego oraz innych badań dodatkowych (np. właśnie elektrolitów we krwi). Nie podała też niestety Pani przyczyny zleconego badania.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o wpływie stylu życia na wystąpienie osteoporozy.

Serdecznie pozdrawiam!