Interpretacja wyników USG i cytologii
Chciałabym zajść po raz kolejny w ciążę, mam 34 lata. Mam mięśniaka. W grudniu poddałam się cytologii. Oto opis badania: PAPANICOLAOU "II" GR. AYRE "I" A.  Niedługo potem miałam badanie USG ginekologiczne. Otrzymałam następujący opis: Trzon macicy o regularnym zarysie i niejednorodnej echogeniczności, w tyłozgięciu. Wymiary AP 56,0 mm. Endometrium normoechogenne o szerokości 13,6 mm z echem centralnym. Na ścianie przedniej i po stronie lewej trzonu, w dnie owalna normoechogenna struktura o średnicy 37 mm, charakterystyczna dla myoma. Zarys szyjki macicy prawidłowy. Jajnik prawy o wymiarach 31,3 x 16,2 mm z pęcherzykiem dominującym. Jajnik lewy o wymiarach 31x21mm. Jajnik o prawidłowej echogeniczności. Zatoka Douglasa wolna. Proszę o odpowiedź czy na podstawie wyników można stwierdzić moje szanse na ciążę? Pozdrawiam, Marta

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Droga Pani!
Wynik badania cytologicznego wg Papanicolau grupa II wskazuje na lekki stan zapalny. W sytuacji tej polecanym byłoby wdrożenie leczenia przeciwzapalnego (wg zaleceń lekarza ginekologa) z powtórnym badaniem cytologicznym po jego zakończeniu. Wskazane jest, aby proces ten nastąpił przed zajściem w ciążę.
W badaniu USG problematyczne mogą być dwie sprawy: tyłozgięcie macicy, które predysponuje do trudności w zajściu w ciążę (lecz nie jest to niemożliwe, zważywszy, że starają się Państwo o drugie dziecko); opisywany mięśniak nie jest w żadnym przypadku przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Może jednak, tak jak w przypadku tyłozgięcia, powodować pewne trudności z zajściem w ciążę, ale również z odpowiednim jej prowadzeniem. Zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego oraz ciąży powikłanej przedwczesnym odklejeniem się łożyska bądź łożyskiem przodującym. Zwiększony jest też odsetek ciąż zakończonych przez cięcie cesarskie. Mimo tego większość kobiet z pojedyńczymi mięśniakami decyduje się na ciążę i przechodzi ją bez problemów.
Sam mięśniak póki nie daje objawów nie powinnien być operowany - gdyż jego operacyjne wyłuszczenie wiązać by się mogło ze zwiększonym ryzykiem innego, bardzo groźnego powikłania ciąży i porodu jakim jest pęknięcie narządu.
Proponuję zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, by omówić wszystkie za i przeciw różnych dróg postępowania.
Zapraszam też do naszego serwisu o ciąży - abcciaza.pl.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.