Co oznacza ten opis USG narządów rodnych?

Co oznacza opis z USG TV Narządu Rodnego: Trzon macicy w przodozgięciu, równy zarys, jednorodna echogeniczność, o wymiarach 37x25 mm. Szyjka macicy dł. 31 mm. Endometrium 9 mm, równy zarys- w dnie rozchodzi się na dwa rogi. Jajnik prawy o wymiarach 37x22 mm. Jajnik lewy o wymiarach 39x20 mm. Oba o prawidłowej echogeniczności z obecnymi pęcherzykami Zatoka Douglasa wolna. Nie stwierdzam nieprawidłowych struktur w miednicy mniejszej. Wnioski: Macica dwurożna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie USG transwaginalne wykazało wadę w budowie macicy, nazywaną macicą dwurożną. Uterus bicornis, czyli anomalium z grupy zdwojeń macicy, jest wadą stosunkowo rzadką. Nazwa odnosi się do obecności dwóch rogów, powodujących wgłębienie na powierzchni zewnętrznej trzonu macicy. To właśnie powstanie przegrody wskutek istnienia rogów może być niekiedy przyczyną problemów z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem – ma to jednak miejsce w sytuacji gdy wada jest duża. Więcej szczegółów w naszym artykule: https://parenting.pl/macica-dwurozna.

Macica dwurożna występuje w postaci całkowitej lub częściowej – w tym pierwszym przypadku kobieta ma dwie szyjki macicy, zaś u Pani można domniemywać, że wada ta ma postać częściową. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na pytanie o macicę dwurożną: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczy-sie-macice-dwurozna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.