Czy z macicą dwurożną mogę ćwiczyć w ciąży?

Macica dwurożna Witam. W 8 tc na zwykłym USG dowiedziałam się, że mam macicę dwurożna. Płód znajduje się w lewym rogu. Próbowałam coś więcej dowiedzieć się o tej wadzie wypytując swojego lekarza, ale nie chciał mi nic więcej powiedzieć. Mówił, że dokładniej można dopiero określić na specjalnym badaniu. Ale skoro był w stanie zobaczyć to na USG to musi być to spora wada. Poczytałam trochę na forach i boję się. Czy ciąża z tą wada jest ciąża wysokiego ryzyka. Czy mogę ćwiczyć w ciąży jak inne kobiety? Proszę pomóżcie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

macica dwurożna to wada powstająca już w życiu płodowym dziecka i jest stosunkowo rzadką wadą anatomiczną tego narządu. Nazwa wywodzi się od dwóch wydatnych rogów, które powodują wgłębienie na powierzchni macicy, sprawiając, że kształtem przypomina ona literę „W”. W zależności od postaci macica wówczas może mieć jedną albo dwie szyjki. W tym drugim przypadku już podstawowe badanie ginekologiczne, jeszcze przed zajściem w ciążę, jest w stanie to potwierdzić, zaś w przypadku macicy dwurożnej częściowej faktycznie konieczne jest wykonanie laparoskopii w połączeniu z histeroskopią. Więcej w naszym artykule: https://parenting.pl/macica-dwurozna.

Natomiast o dalszym przebiegu ciąży oraz charakterze wady anatomicznej powinien Panią poinformować ginekolog, ponieważ ewentualne powikłania mają ścisły związek z rodzajem wady – jeśli jest niewielka to nie prowadzi do problemów z płodnością, utrzymaniem czy donoszeniem ciąży. W przypadku znacznej anomalii możliwa jest dysfunkcja macicy prowadząca do poronień lub przedwczesnego porodu. Proszę się zapoznać z opinią naszego eksperta – ginekologa: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-konieczny-jest-zabieg-na-macice-dwurozna.

Aktywność fizyczna w Pani przypadku nie jest wskazana, chyba że ginekolog na podstawie badania USG stwierdził inaczej. Natomiast warto ustalić jaki jest charakter macicy dwurożnej w Pani przypadku, aby mieć pewność, że wielkość jamy macicy nie utrudni płodowi wzrostu i rozwoju lub czy nie występuje niewydolność szyjki macicy. Takie sytuacje mogą się wiązać z koniecznością założenia szwu szyjkowego, aby zapobiec przedwczesnemu porodowi. Macica dwurożna najczęściej jest także wskazaniem do rozwiązania ciąży za pomocą cesarskiego cięcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.