Podwójna macica w przodozgięciu

Witam serdecznie mam 29 lat pzry ostaniej kontroli moj ginekolog wykryl ze mam podwojna macice i zlecil glebdze usg u innego specialisty ten wykryl ze jest macica w przodozgieciu,norlannej wielkosci ,macica dwurozna z podwojna jama macicy,czu to jest jakas przegroda ,bo slyszalam ze to dwa rozne pojecia i stierdzil iz juz jestem nie mloda i ma male szanse na dziecko jestem zalamana nie wiem co robic

Witam serdecznie.Macica dwurożna należy do grupy zdwojeń macicy. Istnieje postać całkowita – macica dwurożna z dwoma szyjkami; oraz postać częściowa – macica dwurożna z jedną szyjką. Niestety bardzo trudno (a czasami jest to niemożliwe) odróżnić macicę dwurożną od macicy przegrodzonej. W obu tych wadach mamy do czynienia z podwójną jamą macicy (częściową bądź całkowitą). Macica dwurożna powstaje jednak wcześniej w życiu płodowym. W postaci całkowitej dwie szyjki widoczne są w rutynowym badaniu ginekologicznym, w postaci z jedną szyjką rozpoznanie dwunożności macicy jest często przypadkowe.

Obrazy kliniczne dwurożnej macicy

Jeśli obie jamy macicy mają ujście i nie dochodzi do zatrzymania krwi miesiączkowej, macica dwurożna z reguły nie daje żadnych objawów. Może być jednak przyczyną problemów z zajściem, lub donoszeniem ciąży, a także powikłań śródporodowych. Niedrożność którejś z jam prowadzi do zatrzymania krwi miesiączkowej, zapalenia macicy, w skrajnych przypadkach do powstania ropomacicza. W tych przypadkach konieczna jest interwencja lekarska.

Samo usg nie pozwala na ostateczne rozpoznanie rodzaju wady, tzn. nie pozwala okreslić czy jest to macica z przegrodą czy dwurożna. Do tego konieczne są HSG bądź laparoskopia i hysteroskopia. Jest to istotne, bowiem narzuca to zupełnie inne postępowanie. Przegrodę łatwo jest usunąć. Natomiast trudno się zgodzić z opinią, że utrudnia to zajście w ciążę. Na pewno zwiększa ryzyko niedonoszenia ciąży, jednak nawet z dużą wadą zdarzają się ciąże dużych dzieci, a diagnozę ustalamy przypadkowo po porodzie. Nie należy się załamywać.