Czy możliwa jest ciąża przy wadzie anatomicznej macicy?

Witam, na którymś z kolei USG dopochwowym stwierdzono u mniej wadę anatomiczną macicy. Początkowo nie było wiadomo czy jest to macica dwurożna czy macica przegrodzona. Wykonano więc dalszą diagnostykę- sonohisteriografię. W przebiegu badania zdiagnozowano macicę częściowo przegrodzoną klasa VB wg ASRM, długość przegrody 25mm, szerokość przegrody 39mm. Planujemy rozpocząć starania o poczęcie potomstwa. Do tej pory takich starań nie czyniliśmy. Nie wiem więc co zrobić w kontekście rozpoznanej wady. Moje pytanie brzmi: czy decydować się na zabieg usunięcia przegrody (histeroskopowo), obarczony ryzykiem np.powstania zrostów, przed rozpoczęciem starań? Czy istnieje realna szansa na zajście w ciążę i jej donoszenie przy takiej wadzie macicy?

Lek. Michał Lenard

W przypadku występowania macicy przegrodzonej istnieje duże ryzyko poronienia ciąży, lub porodu przedwczesnego. Korzystniejszy wydaje się zabieg usunięcia przegrody. Pozdrawiam!