Macica dwurożna a ciąża bliźniacza

Dzień dobry! Być może przytrafiła mi się macica dwurożna. Jestem obecnie w 9. tygodniu ciąży bliźniaczej dwukosmówkowej dwuowodniowej. Ciąża została potwierdzona na USG w 6t4 dniu. Było widać, że to ciąża bliźniacza, wtedy jeden bliźniak miał 6 mm a drugi 7 mm. Lekarz stwierdził, że wszystko jest w porządku. Po tygodniu, w 7t 4 dniu byłam na kolejnej wizycie z wynikami badań z krwi i wtedy lekarz zrobił powtórne badanie USG. Podczas badania zapytał czy kiedyś wspominał mi coś o tym, że jest macica dwurożna. Ale nic wcześniej takiego lekarz nie mówił. Kiedy zapytałam co znaczy macica dwurożna i czy mam jakąś wadę stwierdził, że gdyby była macica dwurożna to widziałby to wcześniej. Jako wytłumaczenie powiedział, że "po prostu jedno jajo płodowe ułożyło się w jednym rogu macicy a drugie w drugim". Dlaczego użył więc sformułowania "w jednym i drugim rogu macicy"? Czy świadczy to o wadzie w budowie macicy czyli o tym, że to jest macica dwurożna? Podczas pierwszej wizyty lekarz nic na ten temat nie mówił. Poza tym na pierwszym USG widać było, że bliźnięta ułożone są jedno nad drugim - o ile można użyć takiego określenia. Czy to dobrze, że podczas kolejnego badania USG ułożenie bliźniaków było inne? Z czym to jest związane i czy świadczy to o wadzie i o macicy dwurożnej? Proszę o odpowiedź, następna wizyta za 3 tygodnie. To moja pierwsza ciąża a być może przytrafiła mi się macica dwurożna.

Witaminy w ciąży

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Macica dwurożna jest pewną wadą anatomiczną macicy, która teoretycznie może prowadzić do poronienia czy porodu przedwczesnego. Dlatego w przypadku takiej wady kobieta powinna być pod uważnym nadzorem ginekologicznym w czasie ciąży, zwłaszcza jeśli dodatkowo jest to ciąża bliźniacza. Proszę się jednak nie martwić na zapas, bo wiele kobiet z tą wadą donosi ciążę bez powikłań. Proszę także podczas następnej wizyty u ginekologa zapytać czy rzeczywiście w ogóle występuje u Pani macica dwurożna, bo szczerze powiem z tego co Pani pisze nie bardzo rozumiem co ginekolog miał w końcu na myśli. Pozdrawiam!