Interpretacja wyniku badania EEG głowy

Czynność podstawowa EEG syntetyczna złożona z rytmu alfa o częst. około 9c/s amplitudzie 40uV oraz odcinków beta. RZ zaznaczona. W odprowadzeniach podłużnych znad prawej okolicy przedczołowo-czołowej rejestruje się kilkakrotnie kilkusekundowe odcinki czynności wolnej złożone z fal theta5-6c/s amplitudzie do 60uVopisywane zmiany pojawiają się okresowo w okolicach czołowo skroniowych obustronnie. Hv nasila zmiany wydłużając ich czas trwania rozprzstrzeniając je na odprowadzenia czołowo-skroniowo-centralne obustronnie. Ponadto podczas stymulacji Hv w okolicy przedczołowo-czołowej prawej zarejestrowano około 3-sekundową czynność napadową złożoną z serii fal theta4-5c/s amplitudzie do 200uV o wyostrzonym rysunku graficznym oraz delta 3c/s amplitudzie 100uV. Wnioski - zapis nieprawidłowy ze zmianami w okolicach czołowo-skroniowo-centralnych z wyraźną przewagą okolicy czołowej prawej z napadowością aktywowaną stymulacją Hv.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Trudno mi wypowiedzieć się na temat tego wyniku ponieważ badanie EEG należy interpretować w oparciu o dolegliwości/objawy pacjenta oraz najczęściej wyniki badań obrazowych (jak tomografia czy rezonans głowy) - w tym przypadku nie mam takich informacji. Samo w sobie badanie EEG w większości przypadków nie jest bardzo specyficzne i może jedynie sugerować istnienie jakichś nieprawidłowości (tak jak to jest w tym przypadku). Musi Pan/Pani pokazać wynik lekarzowi kierującemu na to badanie, który znając historię choroby i ewentualne wyniki innych badań zadecyduje o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam!